Platforma de Sprijin pentru Republica Moldova creată în 2022 la inițiativa României, Germaniei și Franței se va transforma într-o platformă permanentă de parteneriat pentru țara noastră. Anunțul a fost făcut de premierul Dorin Recean, care a salutat rezultatele obținute în cadrul evenimentului organizat la 17 octombrie, la Chișinău, și care a adunat peste 50 delegații internaționale.
„Am avut câteva zile productive. Avem rezultate remarcabile obținute în această rundă. Este important că trecem de la Platforma de Sprijin la Platforma de Parteneriat.
Realizăm că în 2022 ajutorul oferit prin intermediul Platformei de Sprijin a fost critic pentru a depăși crizele multiple cauzate de agresiunea Rusiei. În viitor vom folosi această Platformă pentru parteneriate de dezvoltare”, a menționat Recean în cadrul ședinței de Guvern.
Totodată, premierul a vorbit și despre acordurile de finanțare semnare în cadrul evenimentului de ieri.
În urma acestora, Republica Moldova va beneficia de un suport financiar de 148,7 milioane de euro, care include 38,7 milioane de euro granturi și 110 de milioane de euro - credite pentru infrastructură, energie și adaptare la schimbări climatice.
Peste 50 de delegații s-au reunit la Chișinău în cadrul celei de-a patra ediții a Platformei de Sprijin pentru Moldova.
Platforma este o inițiativă a României, Germaniei și Franței, care urmărește generarea de asistență politică, financiară și materială, precum și de expertiză aprofundată pentru procesul de reformare democratică a Republicii Moldova.
Primele trei ediții au avut loc în 2022, la Berlin, București și Paris. În urma acestora, partenerii de dezvoltare au enunțat angajamente financiare în valoare de circa 1,4 miliarde de euro.
Potrivit ultimelor date furnizate de Ministerul Finanțelor, din banii anunțați, în bugetul de stat au fost transferate peste 420 milioane de euro și 42 milioane de dolari.