Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a avut o întrevedere cu șefa diplomației române, Luminița Odobescu, în marja Forumului Economic Mondialee la Davos. În cadrul discuției ministra de la București a arătat sprijinul Bucureștiului pentru Chișinău.
„M-am bucurat să mă întâlnesc la Davos cu Prim ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean. Am trecut în revistă proiectele bilaterale și cele în plan european. L-am asigurat de sprijinul constant și activ al României”, a scris Odobescu, pe platforma X.
Totodată, pe parcursul zilei de ieri, șeful Executivului a avut discuții și cu omologii săi din Croația, Liechtenstein, Bosnia și Herzegovina, dar și cu președintele Lituaniei Gitanas Nausėda și Alteța Sa Prințul Albert al II-lea de Monaco.
În cadrul discuțiilor s-a abordat procesul de integrare europeană și negocierile de aderare la UE, dar și identificarea unor noi oportunități de cooperare.
„La Davos, am discutat cu președinta Consiliului de miniștri din Bosnia și Herzegovina, Kristo Borjana, despre angajamentul comun al țărilor noastre de a implementa recomandările instituțiilor europene în procesul de aderare la Uniunea Europeană.
(...) În discuția pe care am avut-o cu cu Alteța Sa Prințul Albert al II-lea de Monaco am menționat că Republica Moldova este interesată de intensificarea colaborării bilaterale și de identificarea unor noi oportunități de cooperare.
Pe lângă sectorul IT, cel vinicol sau de conținut digital, Republica Moldova poate oferi o serie de alte oportunități importante. În context, i-am prezentat Alteței Sale proiectele noastre de infrastructură, prin care ne conectăm cu Ucraina și ne apropiem și mai mult de Uniunea Europeană.
(...) M-am bucurat să-l revăd, la Davos, pe președintele Gitanas Nausėda, căruia i-am mulțumit pentru suportul necondiționat oferit țării noastre de-a lungul anilor.
Am discutat despre reformele pe care le întreprinde Guvernul în calea noastră de integrare europeană, dar și despre eforturile de a combate campaniile de dezinformare în contextul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.
Am menționat că Republica Moldova este un partener de încredere pentru Uniunea Europeană. Suntem pregătiți să contribuim activ la consolidarea unității și securității pe continentul european”, se arată în mesaje publicate de Recean pe Facebook.
Șeful Executivului Dorin Recean participă în perioada 16 - 18 ianuarie 2024, la Forumul Economic Mondial de la Davos, în cadrul căruia va avea o serie de întrevederi bilaterale cu șefi de guverne și de state.
„Platforma Forumului va oferi prilejul de a aborda implementarea unor inițiative comune cu președinta Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare, Odile Renaud-Basso, dar și cu oameni de afaceri și reprezentanți ai unor companii internaționale prestigioase. În același timp, premierul va avea intervenții în cadrul unor sesiuni tematice organizate în marja Forumului”, informează Guvernul.
Lucrările Forumului Economic Mondial de la Davos se desfășoară în perioada 15 - 19 ianuarie, iar din componența delegației țării noastre mai fac parte ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Dumitru Alaiba, și secretara de stat a Ministerului Energiei, Carolina Novac.