Consiliul de observatori al Moldovagaz nu a aprobat Raportul final al auditului independent al datoriei către Gazprom și SRM Factoring Finance pentru gazele furnizate consumatorilor de pe malul drept al Nistrului”. Potrivit unui comunicat de presă al Moldovagaz, nu a fost luată o decizie în acest sens la ședința din 2 noiembrie deoarece din cei 6 membri ai Consiliului de Observatori, 4 persoane, care reprezintă Gazprom, au votat „împotriva” proiectului de hotărâre propus.
„Pentru noi, acesta rămâne un document valabil, iar Guvernul se va baza pe concluziile auditului în discuțiile ulterioare cu Gazprom.
Menționez că în cadrul ședinței s-a votat pe marginea raportului de audit, însă nu a fost examinată și propunerea Guvernului de soluționare a pretinsei datorii a Moldovagaz față de acționarul său majoritar”, a subliniat ministrul Energiei, Victor Parlicov.
Astfel, spune Parlicov, urmează a fi propusă din nou examinarea formulei de soluționare a problemei datoriilor. Guvernul așteaptă și propuneri alternative din partea Gazprom.
„Între timp, vom încerca să facem claritate pe o serie de aspecte menționate în raport, pe care însă auditorii nu s-au putut pronunța în fond, din cauza lipsei documentelor în cadrul Moldovagaz, în special ce țin de datoria formată înainte de anul 2003. Este vorba de contribuția Republicii Moldova la formarea SA Moldovagaz, corectitudinea evaluării activelor și a includerii lor în capitalul social al întreprinderii. La fel, ne interesează corectitudinea reflectării în contabilitatea Moldovagaz a cambiilor emise de Guvern pentru stingerea datoriei față de Gazprom, în special alocarea datoriilor între malul stâng și cel drept”, a mai subliniat Victor Parlicov.