Sportivii din Republica Moldova s-au ales cu două medalii de argint și patru de bronz la Campionatul European de lupte la brâu. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, potrivit căruia,în clasamentul general, țara noastră s-a clasat pe locul III, din cele 18 țări participante.
Pe treapta a doua a podiumului de premiere, la competiția continentală desfășurată în orașul Baku, Azerbaidjan, au urcat Victor Bolohan (+76 kg) și Liviu Maluda (+100 kg).
Două medalii de bronz au fost cucerite de Igor Beșleagă, una la stil liber și alta la proba clasică. De asemenea, medaliile de bronz au fost obținute și de Vitalie Colioglo (68 kg) si Olga Moldovan (66 kg).
Sportivii și antrenorii vor fi premiați de către Minister în cadrul Galei Sportului, organizate tradițional la sfârșit de an.