Rita Lefter-Simașco este noua membră a Comisiei Electorale Centrale (CEC). Propunerea a fost aprobată de către 53 de deputați, în cadrul ședinței Legislativului de joi, 21 martie 2024.
Din luna mai 2023, Rita Lefter-Simașco a deținut funcția de șefă a Cabinetului al președintelui fracțiunii PAS.
Rita Lefter-Simașco este licențiată în drept și deține o diplomă de master în același domeniu. Aceasta a activat în cadrul Direcției generale economie, reforme și relații patrimoniale și în Direcția generală economie, comerț și turism a Consiliului municipal Chișinău. Din septembrie 2021, Rita Lefter-Simașco activează în cadrul Parlamentului Republicii Moldova, ocupând funcțiile de consilier și de șef de cabinet al președintelui Fracțiunii „Partidul Acțiune și Solidaritate”.
Potrivit declarației de avere depusă în 2024, Rita Lefter-Simașco a ridicat de la Parlamentul Republicii Moldova un salariu în valoare de 48.538 de lei. Rita Lefter-Simașco a obținut și 14 278 lei de la Parlamentul Republicii Moldova, drept „compensații lunare neimpozitabile pentru cheltuieli legate de îndeplinirea atribuțiilor de serviciu”.
Rita Lefter-Simașco este și proprietara unei case de locuit, dobândită în 2024, cu suprafața de 117,3, valoarea bunului fiind 500.000 de lei. Familia Ritei Lefter-Simașco deține și un teren intravilan, în valoare de 194.000 de lei, o casă de locuit în valoare de 500.000 de lei, un autoturism de model Volvo V 60 în valoare de 200.000 de lei.