Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) din România asigură reprezentanții de la Chișinău că va contribui cu expertiza și bunele practici pentru creșterea nivelului de încredere în justiția din Republica Moldova. Declarația a fost făcută după ce președintele CSM de la București, Daniel Grădinaru, și judecătorul Claudiu-Marian Drăgușin, membru ales al CSM, au participat la o vizită de lucru organizată la Chișinău, la invitația instituției omologe.
CSM din România a reiterat intenția de consolidare a parteneriatului bilateral în domeniul justiției între cele două instituții, în vederea implementării reformelor sistemului judiciar din Republica Moldova, în acord cu cele statuate prin Declarația adoptată la data de 6 iulie 2023.
„A fost exprimat susținerea instituțională pentru o colaborare dinamică și în viitor, concretizată în sprijinul ce va fi acordat pentru implementarea reformei judiciare din statul omolog, într-un moment crucial al acestuia pentru asumarea parcursului european, ca urmare a obținerii statutului de candidat în vederea aderării la Uniunea Europeană”, se arată în comunicatul CSM.
În context, Consiliul asigură reprezentanții de la Chișinău că va contribui cu expertiza și bunele practici „consacrate în domenii punctuale și strategice atât de necesare în vederea creșterii încrederii în sistemul de justiție din Republica Moldova”.
Pe parcursul vizitei au fost derulate întâlniri cu judecătorul Sergiu Caraman, președintele interimar al Consiliului Superior al Magistraturii din Republica Moldova și cu ceilalți membri ai Consiliului, cu Veronica Mihailov-Moraru, ministrul Justiției din Republica Moldova, cu judecătoarea Viorica Puica, președintele interimar al Curții Supreme de Justiție, cu reprezentanții Inspecției Judiciare, cu cei ai Ambasadei României la Chișinău, cu președinții curților de apel din Chișinău, Bălți, Cahul și Comrat, precum și cu câteva judecătorii.
Plenul CSM din România a adoptat la 6 iulie, o declarație privind colaborarea cu CSM din Republica Moldova.
În declarație se remarcă „angajamentul ferm al CSM din Moldova de a reforma sistemului judiciar, cu respectarea principiilor fundamentale ale statului de drept, inclusiv reieșind din perspectiva obiectivului aderării la Uniunea Europeană”.
Totodată, este menționat că CSM din România va contribui cu expertiza și bunele practici consacrate în domenii punctuale și strategice pentru reformarea sistemului judiciar din Republica Moldova prin schimburi de experiență și asistență pe toate palierele necesare armonizării legislației, pe probleme de management, resurse umane, dezvoltare strategică a sistemului judiciar, digitalizare etc.
În context, se vor organiza ședințe comune de lucru ale celor două consilii, se vor constitui grupuri de lucru pe teme de interes identificate ca prioritare în procesul de reformă, se va acorda asistență în elaborarea și implementarea de proiecte în marja programelor de finanțare europeană de preaderare, în identificarea principalelor direcții de acțiune ale CSM din Moldova, în determinarea obiectivelor de reformă și a domeniilor în care trebuie stabilite strategii și planuri de lucru pe termen mediu și lung.
Declarația CSM din România rezidă din acordul de colaborare încheiat anterior, dar și din obținerea la 7 iunie 2023 a statutului de Observator în cadrul Rețelei Europene a Consiliilor Judiciare (RECJ) de către CSM din Republica Moldova la Adunarea Generală a Rețelei.