Alertă în ajunul sărbătorilor! În municipiul Chișinău a fost declarată situație excepțională de nivel aviar, după ce Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor(ANSA) a depistat un focar de gripă aviară la lebedele de pe lacul Ghidighici. Decizia a fost aprobată, vineri, de Comisia pentru Situații Excepționale a Municipiului Chișinău.
Igor Crudu, șef al Direcției municipale Chișinău, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a specificat că focare de H1N1 au fost depistate la populația de lebede care habitează în perioada iernii pe albiile unor râuri și lacuri de pe teritoriul Republicii Moldova. În prezent sunt confirmate 4 focare de influență aviară înalt patogenă, inclusiv un focar în municipiul Chișinău, orașul Vatra, lacul Ghidighici.
Situația enunțată impune luarea unor decizii și a unor măsuri de către autorități, în vederea gestionării acestei emergențe, pentru minimizarea riscului pătrunderii gripei aviare în efectivul de păsări de curte, cele din exploatații non profesionale și comerciale.
Astfel se recomandă interzicerea accesului păsărilor din gospodăriile oamenilor pe imașuri, lacuri, râuri etc., precum și sporirea măsurilor de combatere a comerțului stradal ilicit, cu produse alimentare sau animale vii care de asemenea, pot potența riscul infectării cu boli infecțioase, oficial notificabile, cu impact major.
În perioada excepțională de nivel aviar se interzic expozițiile, târgurile cu vânzare a animalelor vii (păsări, inclusiv cele decorative).
Astfel, CSE a municipiului Chișinău a adoptat un Plan de măsuri pentru prevenirea influenței aviare pe teritoriul administrat. Totodată, va fi creată o comisie de evaluare a pagubelor, conform prevederilor legislației, în caz de depistare a focarelor de păsări domestice, atât în zona de protecție, cât și în zonele de supraveghere.
Toate restricțiile urmează a fi ridicate în timp de 90 de zile de la data identificării ultimului caz depistat de boală.
Gripa aviară este o infecție înalt contagioasă, care, dacă este lăsată de sub control poate fi transmisă de la animale la om, de aceea comunitatea și autoritățile trebuie să dea dovadă de prudență și receptivitate în situația creată.