Sheriff a primit o veste bună înainte de duelul cu Slavia Praga din Liga Europei. Echipa cehă a sosit la Tiraspol fără antrenorul principal.
Presa cehă anunță că antrenorul Jindřich Trpišovský nu a făcut deplasarea la Tiraspol din cauza faptului că și-a spart nasul în cadrul unui antrenament al echipei.
Sâmbătă, la o zi după accidentarea nefericită, tehnicianul a stat pe banca tehnică la partida cu České Budějovice din campionat, iar Slavia s-a impus cu 2-1.
Astfel, la partida cu Sheriff din Liga Europei, gruparea cehă va fi condusă de pe bancă de asistentul Jaroslav Köstl.
Pe lângă lipsa antrenorului, Slavia se confruntă și cu probleme de lot.
Din cauza accidentărilor, împotriva tiraspolenilor nu vor juca căpitanul echipei Tomas Golesh, mijlocașul Petr Ševčik, extrema dreaptă Matej Jurasek și atacantul central Bolu Ogungbayi.
Campioana Moldovei, practic condamnată la ultima poziție în grupă, este obligată să învingă în ultimele două etape pentru a mai spera la primăvara europeană.
Partida Sheriff - Slavia Praga se va juca joi de la ora 22:00.