Partidul Socialiștilor s-a lansat în campania electorală în parcul „Valea Morilor”. Candidatul PSRM la funcția de primar la Capitalei, Adrian Albu a prezentat o listă de promisiuni electorale, printre care se numără reducerea tarifelor la gazele naturale și energie electrică și termică, construcția de noi grădinițe, construcția centurii Chișinăului și interzicerea promovării agendei minorităților sexuale în școli.
Adrian Albu a declarat că platforma lor electorală are mai multe direcții de dezvoltare. Printre proiectele care urmează să le implementeze se referă la deschiderea a 100 de grădinițe noi, construcția a 400 de terenuri de joacă și amenajarea platformelor sportive. Pentru seniori, socialiștii primit organizarea grupelor unde vor putea petrece timpul, iar pentru tinerele familii se promite crearea unui centru de planificare familială.
Printre promisiuni se regăsesc reciclarea deșeurilor, reamenajarea și curățarea râului Bîc, instalarea cișmelelor și crea unui buget participativ, care presupune că fiecare proiect propus de locuitori, va putea beneficia de suport din partea Primăriei.
Albu a mai accentuat că va promova anume valorile familiei tradiționale și va interzice abordarea agendei minorităților sexuale în școlile din Capitală.
Astăzi, 6 octombrie, a fost dat startul campaniei electorale pentru concurenții electorali înregistrați la alegerile locale din 5 noiembrie 2023. Comisia Electorală Centrală cheamă concurenții electorali să desfășoare o campanie electorală în strictă conformitate cu prevederile legislației electorale.