UPDATE STOP VOT! Secțiile de votare din satul Aluatu s-au închis. Comisia Electorală Centrală anunță că, la ora 21:00, s-a încheiat procesul de votare în satul Aluatu, raionul Taraclia unde astăzi a avut loc turul doi pentru alegerea primarului din localitate. Conform rezultatelor preliminare, a fost înregistrată o participare de 10,69 la sută din numărul alegătorilor incluși în listele electorale. Voturile valabil exprimate, 79, au fost repartizate în felul următor: Celac Elena - Partidul Politic „Partidul Schimbării” - 52 (65,82%), Gusarenco Anatolie - Partidul Politic „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova” - 27 (34,18%).
În satul Aluatu, raionul Taraclia se desfășoară votarea repetată pentru alegerea primarului. Potrivit Comisiei Electorale Centrale (CEC), către ora 18:00, dreptul la vot a fost exercitat de către 77 de alegători, ceea ce reprezintă 10,04% (41 de bărbați și 36 de femei).
Conform prevederilor Codului electoral, în al doilea tur de scrutin, alegerile se vor declara nevalabile dacă la ele au participat mai puțin de 1/5 din numărul persoanelor înscrise în listele electorale. Alegătorii sunt așteptați la urnele de vot până la ora 21:00.
Până la ora 15:00, la vot se prezentase 55 de alegători sau 7,17% (30 de bărbați și 25 de femei). La urna de vot sunt așteptați circa 770 de alegători, iar pentru a fi declarate valabile aceste alegeri, trebuie să se prezinte cel puțin 154 de cetățeni cu drept de vot din localitate.
Secția de vot va fi deschisă în intervalul de timp 07:00 și 21:00.
Pentru acest scrutin au fost tipărite 768 de buletine de vot (500 în limba română și 268 în limba rusă). Pentru ca alegerile să fie declarate valabile, la ele trebuie să participe cel puțin 20% din numărul persoanelor înscrise în listele electorale.