Colectivul muzical-coral „Lia-Ciocârlia” din Republica Moldova va susține în perioada sărbătorilor de Crăciun un recital de colinde în trei orașe din Franța. În concerte vor răsuna piese corale clasice, religioase, populare, romanțe și desigur colinde de Crăciun.
Potrivit organizatorilor, concertele vor avea loc la Catedrala Mitropolitană Ortodoxă Română, Parohia „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail”, Parohia „Înălțarea Domnului și Sfântul Ștefan cel Mare” și rezidența Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale din Paris.
„În perioada sărbătorilor de Crăciun, studioul muzical-coral Lia-Ciocîrlia de la Centrul Republican pentru Copii și Tineret Artico, corul mare și corul absolvenților, vor prezenta trei concerte-recital în or. Paris, Montreuil și Limours, Franța. În concerte vor răsuna piese corale clasice, religioase, populare, romanțe și desigur colinde de Crăciun.
Mulțumiri comunității creștine din Franța pentru invitație, pentru posibilitatea de a oferi și a primi bucurie cântând împreună. De asemenea, în contextul anului jubiliar de 50 ani ai studioului Lia-Ciocîrlia, de la Centrul Artico, în data de 9 decembrie, corul mare și corul absolvenților, au colindat publicul spectator din or. Iași, România, prezentând două concerte: la Universitatea „Alexandru Ioan-Cuza”, sala „Pașilor pierduți” și la Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, sala „Eduard Caudella”. Impresionați de evoluarea coriștilor au fost și Consulul General al RM la Iași, Ion Coșer și Rectorul Universității „Alexandru Ioan-Cuza”, Tudorel Toader”, a menționat dirijorul, conducătorul Studioului Muzical Coral Lia-Ciocârlia de la Centrul ARTICO, Luminița Istrate.
![](https://tv8.md/resources/2023/12/20/45ccefb2-959b-427d-9d37-8f2449951b8a_4129043187546224067089957993716033465395008n.jpg)
Studioul muzical-coral „Lia-Ciocîrlia” a luat fiinţă în anul 1973. Ideea dirijorului şi compozitorului Eugen Mamot, de a reuni cei mai talentaţi copii ai capitalei, s-a dovedit a fi reţeta de succes a unuia dintre cele mai vestite grupuri corale din ţară.
Pe parcursul a cinci decenii, aici au crescut mai multe generaţii de copii, mulţi dintre ei activând în prezent în domeniul muzical şi nu numai.
Peste 700 de concerte, 1000 de creaţii corale cântate de peste 5000 de copii. Studioul muzical-coral „Lia-Ciocîrlia” s-a învrednicit de titlul onorific „Colectiv artistic model” şi a primit Premiul republican al tineretului.