Nu toate partidele autoproclamate „pro-europene” susțin cu adevărat acestui ideal. Sugestia a fost făcută de analistul politic Anatol Țăranu, în cadrul ediției de miercuri, 8 noiembrie a emisiunii „Alternativa” de la TV8. „Nu trebuie să ne amăgim atunci când măsurăm susținerea în general a vectorului european în baza sprijinului exprimat politic, la vot”, a menționat Anatol Țăranu.
„Pesimismul meu se bazează pe mediul politic al celor care pretind că sunt pro-europeni. Și pe faptul că legăturile lor cu Moscova sunt demonstrate și foarte semnificative. Și știu câte ceva despre cum funcționează Moscova. Și cred că nu putem exclude posibilitatea ca Moscova să dea aprobarea unor partide politice, asupra cărora continuă să exercite control, să fie pro-europeni”, a spus analistul.
În opinia lui Anatol Țăranu, bunăoară primarul Ion Ceban, autoproclamat pro-european, a demonstrat în repetate rânduri că nu este în realitate așa.
Pe 6 noiembrie, președintele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, l-a numit pe primarul Chișinăului, Ion Ceban, în contextul rezultatelor alegerilor pentru funcția de primar al Chișinăului, „un om al Kremlinului.”. Grosu a subliniat atunci că „va fi cu ochii” pe noul-vechi primar al Capitalei.
Ion Ceban a negat în mod repetat că ar fi susținut de strategi politic ruși și că ar promova interesele Kremlinului la Chișinău.