Pe 19 noiembrie se va organiza turul II al alegerilor locale în 265 de localități din țară. În acest context, Comisia Electorală Centrală (CEC) vine cu precizări și amintește concurenții electorali că pot desfășura campanie electorală abia după ce va fi stabilită data celui de-al doilea tur de scrutin.
„Concurenții electorali pot achita, în limita soldului încasat până vineri, 3 noiembrie 2023, cheltuielile aferente turului I de scrutin. Nu pot fi făcute cheltuieli din contul „Fond electoral” aferente turului II, atât timp cât nu este stabilită data desfășurării acestui tur de către CEC”, mai scrie CEC, într-un comunicat.
În turul II al alegerilor locale generale, candidaților le este interzis să utilizeze resursele administrative, inclusiv prin lansarea sau participarea la lansarea proiectelor de infrastructură sau a achizițiilor efectuate din bugetul public național, utilizarea echipamentelor, a mijloacelor, a bunurilor publice.
Autoritățile/instituțiile publice și cele asimilate nu pot transmite/acorda concurenților electorali bunuri publice sau alte favoruri decât pe bază de contract, în condițiile de egalitate.
Competitorilor electorali li se mai interzice să organizeze concerte, concursuri, alte evenimente sau demonstrații cu implicarea interpreților, a personalului de creație și/sau artistic atât din țară, cât și de peste hotare, să afișeze în timpul desfășurării acestora slogane sau alte mesaje și/sau să distribuie materiale ce conțin simbolistica competitorului electoral sau alte elemente de identificare a acestuia, precum și să participe la aceste evenimente în scop de promovare politică.
În schimb, concurenții electorali pot organiza întâlniri cu alegătorii, iar autoritățile administrației publice locale sunt obligate să asigure posibilitatea desfășurării unor astfel de întâlniri în termeni și condiții egale.
Agitația electorală se admite doar până în ziua de vineri înainte de ziua votării, adică 17 noiembrie 2023, mai precizează CEC.