A venit în Moldova pentru a ucide. Un ucrainean de 61 de ani a fost condamnat la 17 ani de închisoare, după ce împreună cu un amic ar fi omorât un conațional de-al lor pe teritoriul țării noastre. Inculpații au strangulat un bărbat, pe care l-au aruncat ulterior într-o fântână de la periferia Chișinăului. Al doilea făptaș a fost deja condamnat la 17 ani de închisoare în anul 2020.
Potrivit Procuraturii Generale, procurorii i-au înaintat inculpatului învinuirea pe faptul că, de comun acord cu un alt bărbat, ambii cetățeni ai Ucrainei, au acționat în baza unui plan bine chibzuit. Cei doi și-au propus să ucidă un alt ucrainean cu care au stabilit o întâlnire pe teritoriul Republicii Moldova.
Astfel, la data de 14 mai 2018, inculpatul, împreună cu complicele său, au intrat pe teritoriul Republicii Moldova, prin teritoriul necontrolat al regiunii din stânga Nistrului. A doua zi a sosit și victima, prin Aeroportul Internațional Chișinău, după care s-a deplasat cu un taxi în sectorul Botanica al capitalei, unde s-a întâlnit cu făptașii.
Ulterior, cei trei s-au îndreptat cu un automobil închiriat, pe traseul M5 Chișinău-Bălți, unde inculpații l-au strangulat pe bărbat. Pentru a ascunde urmele infracțiunii, au aruncat cadavrul victimei într-o fântână, amplasată în apropierea unei comune din municipiul Chișinău. Cadavrul a fost depistat de către un trecător, la 18 mai 2018.
Astfel, potrivit sentinței Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani din 02 ianuarie 2024, bărbatul de 61 de ani, a fost recunoscut vinovat pentru omor premeditat, comis de mai multe persoane, fiind condamnat la 17 ani de închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis, cu expulzarea în țara de origine după executarea pedepsei cu închisoarea. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel la Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile.
Momentan, inculpatul este anunțat în căutare. Acesta nu și-a recunoscut vinovăția pentru faptele de care a fost acuzat.
Cu referire la cel de al doilea făptuitor, pentru infracțiunea descrisă, prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, din 28 mai 2020, acesta a fost condamnat la 17 ani de închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis.