Guvernul va ataca hotărârea Curții din Apel Chișinău, prin care a fost anulată decizia Comisiei pentru Situații Excepționale privind excluderea din alegeri a Partidului „Șansă”.
„Guvernul își menține poziția: atacăm constatarea Curții de Apel la Curtea Supremă de Justiție. Vom apăra dreptul instituțiilor statului de a proteja securitatea națională de grupurile criminal-organizate”, a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului Daniel Vodă.
TV8.md reamintește că Curtea de Apel a anulat decizia Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE) prin care membrii Partidului „Șansă” nu au putut candida la alegerile locale din acest an. Decizia a fost luată pe 12 decembrie, de același complet de judecată care anterior a declarat inadmisibilă contestația depusă de Partidul „Șansă”.
„Se anulează Dispoziția Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova nr. 92 din 03.11.2023. Actul administrativ normativ anulat – Dispoziția Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova nr. 92 din 03.11.2023, nu produce efecte juridice din momentul în care prezenta hotărâre devine definitivă. Se obligă Comisia pentru Situații Excepționale să publice prezenta hotărâre în aceeași de informare pe pagina web oficială a Guvernului”, a hotărât Curtea.
Hotărârea poate fi atacată cu recurs la Curtea Supremă de Justiție timp de 72 de ore.
La scurt timp, liderul Partidului „Șansă”, Alexei Lungu, a declarat că decizia emisă de Curte este una „istorică pentru Republica Moldova”.
„Prin această decizie am demonstrat că autoritățile statului au acționat ilegal și abuziv, au încălcat drepturile fundamentale ale omului și dreptul la alegeri libere. Este clar deja că alegerile locale care s-au desfășurat fără participarea Partidului Politic „Șansă” sunt nereprezentative și nelegitime.
Cu privire la efectele juridice ale acestei decizii urmează să studiem partea motivată a deciziei și să o analizăm atent din punct de vedere juridic. După care vom anunța pașii ulteriori. Lupta nu s-a încheiat! Lupta abia începe!”, a scris Lungu, pe Facebook.
Indiferent de evoluția lucrurilor, rezultatele alegerilor locale din luna trecută nu vor fi date peste cap. În hotărârea Curții de Apel Chișinău se spune că restricția emisă de Comisia pentru Situații Excepționale va produce efecte juridice din momentul în care prezenta hotărârea devine definitivă. Cu alte cuvinte, dacă CSJ va menține decizia, aceasta nu va fi retroactivă.