La o oră după închiderea secțiilor de votare, Comisia Electorală centrală prezintă datele preliminare ale scrutinului general local. Astfel, la scrutin au participat 41 la sută dintre alegătorii înscriși în listele electorale. Comparativ cu alegerile din 2019, cifra este într-o ușoară descreștere, la nivel de 41,7%, dar sunt niște date preliminare, fără a ține cont de cifrele cu urna mobilă. Chiar și așa, rezultatele demonstrează o mobilizare sporită, în special cei cu vârsta de 56 și 75 de ani. Declarația a fost făcută de către președinta CEC, Angelica Caraman.
Potrivit lui Caraman, toate secțiile de votare s-au închis la ora 21:00, fără a fi necesar prelungirea programului la vreo secție de votare.
În 8 localități avem prezența sub 25 la sută. Aceste localități sunt: Sămănanca din Orhei, Cunicea din Florești, Nicolaevca din Florești, Chirsova din Găgăiuzia, Aluatu din Taraclia, Cotovscoe din Găgăuzia, Salcia din Taraclia și Chioselia Rusă din Găgăuzia.
„Conform codului electoral alegerile sunt considerate valabile dacă participă mai mult de o pătrime din alegători. În aceste localități prezența este mai mică, așa că CEC dispune organizarea alegerilor repetate cu aceleași liste electorale și aceiași candidați”, a spus președinta CEC.
Amintim că s-au organizat alegeri generale locale pentru ocuparea a 898 de mandate de primar 11058 de consilier în consiliile locale de nivel I și II.