Unde-s mulți crește nu doar puterea, dar și profitul. Au demonstrat-o asociațiile profesionale de agricultori, în special cea a producătorilor de prune care, în 2023, a urcat Republica Moldova în topul celor mai mari exportatori de prune din lume. Potrivit ministrului Agriculturii, Vladimir Bolea, asocierea și conjugarea eforturilor oferă oportunități de dezvoltare atât producătorilor agricoli mari, cât și celor mici.
Experiența ultimilor ani demonstrează că asocierea agricultorilor oferă rezultate atât pe termen scurt, cât și pe termen lung.Potrivit ministrului Agriculturii, succesele pe care le atinge Republica Moldova atât la producerea internă, cât și la export se datorează acestor asocieri.
„Plus valoarea de la asociere este absolut extraordinară. În 2022, producătorii de prune abia vindeau cu 2, 5 lei, 3,5 lei, 5 lei maximum pruna. Anul trecut, cei care au fost asociați au vândut-o cu 10 lei, 11 lei, prin intermediul asociațiilor de profil. Nemaivorbind despre struguri, dacă în 2022 în toamnă, cu 2,5 lei, 3 lei, anul curent – 27 de lei, 20 de lei era prețul, la cei care s-au asociat”, a declarat Vladimir Bolea.
Oficialul susține că cei care nu s-au asociat, rămân în afara acestor oportunități și problema nu e în calitatea produsului, dar, fiind singuri și mici, nu pot oferi anumite garanții, obligatorii pentru export.
„Am ajuns locul întâi la exportul de prune în 2023, în exclusivitate datorită muncii agricultorilor care fac parte din asociații profesionale. În exclusivitate, datorită efortului lor conjugat, comun, profesionist. Și a fost, din punctul meu de vedere, un model de funcționare perfectă, atunci când unul este mai mic, nu are capacitate de a ajunge pe piața UE, care este destul de complicată, asociindu-se în rând cu toți, formând loturi de marfă, practic au ajuns să cucerească la propriu Europa în 2023”, a punctat ministrul.
Vladimir Bolea recunoaște că Moldova e în fază incipientă la acest capitol și există reținere din partea agricultorilor, iar motivul ar fi gustul amar lăsat de colhozuri, care erau asociate cu colectivizarea și comunismul. Totuși, experiența Olandei, Germaniei sau Austriei, demonstrează că aceste forme de organizare, contribuie la dezvoltare agriculturii. Iar proiectul, privind crearea camerelor agricole, aprobat astăzi de Guvern, vine să asigure posibilități similare și fermierilor din Moldova.
„Este un model de revoluționare a agriculturii din Republica Moldova. Deci camerele agricole reprezintă organizații profesionale autonome, apolitice și nonprofit. Este o premieră pentru Moldova și acest lucru va duce la o dezvoltare armonioasă și sustenabilă a agriculturii și cel mai important – uniformă și cei mici și cei mari vor beneficia de pe urma acestei organizări”, a menționat Bolea.
Potrivit ministrului, mulți agricultori mici nu au acces la informațiile necesare, dar nici la anumite programe, proiecte, granturi de care ar putea beneficia și nici dialogul cu autoritățile nu este productiv. Or, coagularea producătorilor dintr-o anumită ramură asigură mai multă productivitate, schimb de experiență, posibilități de export și profituri mai mari.
Legea, privind crearea camerelor agricole, aprobată azi de Executiv urmează să fie votată de Parlament.
Menționăm că, potrivit Serviciului Vamal al Republicii Moldova, în perioada iulie-octombrie 2023, fermierii din Moldova au exportat circa 74 de mii de tone de prune proaspete în valoare de peste 38 de milioane de dolari SUA, cu un preț mediu de export de 0,52 USD/kg. Aproximativ 73% din volumul total de prune a fost exportat în UE, iar celelalte 27% în țările CSI. Astfel, țara noastră a devenit cel mai mare exportator mondial de prune din emisfera nordică.