Radu Crețu de la Mișcarea Respect Moldova, al cărui lider este ex-deputatul democrat Eugeniu Nichiforciuc, este vicepreședintele de partid care a agresat un cetățean străin, după ce ar fi ieșit dintr-un local din Capitală.
Crețu a declarat, pentru TV8, că își asumă responsabilitatea pentru propriile acțiuni și că-i pare rău pentru cele întâmplate, calificând totul drept o „izbucnire emoțională regretabilă”. Totodată, acesta a menționat că-și suspendă calitatea de vicepreședinte al Mișcării Respect Moldova, pe durata desfășurării anchetei.
„Îmi asum responsabilitatea pentru acțiunile mele și a celor care au fost implicați alături de mine în acest regretabil caz. Fără a da acum prea multe detalii, spun doar că lucrurile sunt puțin diferite de cum s-au prezentat, dar la momentul potrivit și dacă va fi cazul, voi publica mai multe”, a spus Radu Crețu, pentru TV8.
Acesta a mai precizat că în momentul respectiv era la un eveniment privat și nu era angajat în nicio activitate partinică.
„Îmi pare oricum rău pentru tot ceea ce s-a întâmplat și sunt conștient că această situație poate crea o imagine negativă asupra partidului pe care-l reprezint. Din acest motiv, pe durata anchetei și până la clarificarea situației, îmi suspend calitatea de vicepreședinte al Mișcării Respect Moldova. Vreau să transmit un mesaj clar că astfel de comportament nu reprezintă valorile sau principiile partidului Mișcarea Respect Moldova, dar nici pe mine nu mă reprezintă, fiind o izbucnire emoțională regretabilă”, a mai declarat Crețu.
Radu Crețu mai spune că va colabora cu autoritățile pentru a clarifica cu exactitate circumstanțele incidentului:
„ Mizez pe o anchetă corectă și transparentă, care să elucideze toate circumstanțele și într-un final adevărul și dreptatea să triumfe. În încheiere, vă asigur că mă voi angaja personal în procesul de reparare a prejudiciilor și de reconstruire a respectului obținut ca urmare a multor ani de activitate în folosul cetățenilor Republicii Moldova”.
Reamintim că doi bărbați din Chișinău, printre care și vicepreședintele unui partid politic, ar fi agresat verbal și fizic un cetățean străin, după ce ar fi ieșit dintr-un local din Capitală. La fața locului au intervenit angajații poliției. Potrivit oamenilor legii, cazul a avut loc acum câteva zile.
Rezultatul raportului de constatare medico-legală a parvenit ieri și a stabilit că victima s-a ales cu leziuni corporale medii în timpul altercației. Pe caz a fost inițiat un proces penal.