Nina Costiuc este cel mai longeviv edil. Aceasta a câștigat al 9-lea mandat la funcția de primar al satului Budești, suburbie a municipiului Chișinău. Cel puțin asta indică datele preliminare publicate de Comisia Electorală Centrală.
Costiuc a adunat 1.010 voturi, adică votul a 56,65% din electorat.
Pe locul doi a ajuns candidatul PAS, Sergiu Brînza, care a fost votat de 39,15% dintre alegători.
![](https://tv8.md/resources/2023/11/06/936b5c6b-135b-4f63-be35-e1b3ae649e75_DesignE19.jpg)
Reamintim că Nina Costiuc a fost protagonista unui reportaj al echipei „Moldova gândește”. Aceasta schimbat mai multe partide în cele opt mandate. Doar pe ultimul, cel din 2019, l-a câștigat ca primar independent. Într-o perioadă a încercat să devină și deputat din partea democraților, dar nu a reușit.
„Sunt primar din 1995, 7 mandate consecutiv, și încă un mandat în anii 80, 85, deci 8 mandate. Am învățat foarte mult pe parcursul vieții și vreau, dacă mă aude lumea, vreau să subliniez că, când dai dovadă de respect și ești deschis pentru colaborare, atunci și oamenii la fel îți răspund. Și chiar dacă ți se închide în nas o ușă, bați la alta. Bate și ți se va deschide”.
Nina Costiuc e de-o viață la conducerea primăriei. În toată această perioadă de timp, a schimbat mai multe partide.
„-În câte partide ați fost până acum? - Nu le-am numărat, dar am acceptat pentru că, trebuie să susții pe cei care sunt la guvernare. Nu pot să mă opun ție, dacă ești președinte de țară și eu cine sunt în fața ta? Pe tine te-a ales lumea ca președinte, deci trebuie să fim într-o căruță. - Ca să meargă treaba? - Ca să mergi înainte”.
Ultimul mandat l-a câștigat ca primar independent. Dar până la acesta, a candidat din partea liberal-democraților. A făcut parte și din echipa Partidului Democrat, iar la alegerile parlamentare din 2019 a fost candidata democraților pentru fotoliul de deputat, însă nu a obținut suficiente voturi în circumscripția sa.