În timp ce noii antreprenori în agroturism abia fac timid primii pași în acest domeniu, cei care au deschis primele pensiuni din Moldova, culeg acum roadele. La mai bine de douăzeci de ani de când le-au pășit pragul primii turiști, spun că afacerile rurale sunt șansa satelor noastre. În primul rând, pentru că le oferă sătenilor locuri stabile de muncă, acasă, lângă familie.
Iar drept răsplată, oamenii s-au atașat atât de mult de munca lor, că nici în momentele grele, ca pandemia, când au rămas complet fără salarii, nu au plecat. Spun că acum e mult mai ușor să le calci pe urme, deoarece sunt o mulțime de proiecte, care îi încurajează pe moldoveni să investească acasă și să-și dezvolte localitățile. Emisiunea Agroperformanța, proiectul nou lansat la TV8, vă prezintă povestea a două din cele mai vechi pensiuni.
Prima pensiune din Moldova este Casa din Luncă, află în satul Trebujeni, raionul Orhei. Aceasta și-a deschis ușa pentru primii turiști acum 21 de ani. Deși a fost lovită crunt de pandemie, la fel ca toți cei din sfera turismului, familia Benzing, căreia îi aparține afacerea, spune că agroturismul a luat acum un avânt la care nimeni nici nu visa.
„Avem susținere de la proiectele internaționale, de la cele locale, avem o creștere a fluxurilor de turiști, avem o promovare la nivel internațional. Deci este un flux, o creștere în ceea ce ține de pensiunile din mediul rural”.
„Dacă în 2007 făceam un plan de afaceri și aveam un venit anual în jur de 200 de mii, acum noi vorbim de 200 de mii într-o singură lună”,
Iar lucrurile ar arăta și mai bine dacă nu am avea un război la graniță. Pentru că după marea provocare ca pandemia, deținătorii de agropensiuni se simt mai căliți ca niciodată. Spun că au rezistat numai datorită fidelității angajaților.
„Toată echipa sunt în mare majoritate vecinii sau localnici din sat”.
”Cel mai îmbucurător este faptul că nu avem flux de cadre... Parte a familiei noastre”:
„De 6 ani ne ocupăm cu curățenia... pământ să lucrezi”.
Iar în satul vecin e o istorie de-a dreptul emoționantă. Așa cum pensiunea Eco Resort Butuceni are peste 30 de angajați, pandemia a fost un test serios atât pentru ei, cât și pentru angajatori.
„Acum e perioada când de vreo jumătate de an, când e mai stabil. Noi suntem deja gata de orice schimbări, iar în timpul ăsta noi am învățat câteva lecții: să nu fugi niciodată de la autentic, să nu-ți fie rușine că trăiești în sat, dar să oferi toate produsele locale, autentice...”.
Și ăsta e încă un ajutor pentru localnici. Așa cum e un complex agroturistic impunător, mulți dintre ei nu mai sunt nevoiți să meargă în oraș pentru a-și vinde ceea ce produc pe lângă casă, dar le dau pe loc.
„Banii sunt la oraș, dar viața este în sat. De asta, odată cu deschiderea acestor pensiuni, vinării, alte afaceri..., satele vor învia. Și oamenii au nevoie doar de niște exemple. Noi suntem deschiși de mult și deschiși cu alții. Și pe noi cândva ne-a sfătuit. Și atunci în Moldova va deveni vie numai din sate”.
„Satul Butuceni și-a schimbat foarte mult imaginea. Când am venit noi în sat nimeni nu știa ce e turismul. Eu am început să fac ceva pentru turism, dar habar n-aveam ce fac. Cu timpul, turiștii care veneau de peste hotare ...Ei apreciau foarte mult ce facem noi aici și numai după asta noi am înțeles de ce au nevoie turiștii: nu le trebuie să facem ceva ce e și la oraș, dar ceea ce e în sat, o dai cumva curat, cultural, din suflet și atunci lumea vine...
Și, într-adevăr, lumea vine în agropensiunile noastre nu pentru atât pentru confort, cât pentru experiențe noi, chiar exotice pentru cei străini, iar cei de pe loc sau din România- pentru incursiuni în viața bunicilor. Astfel că, unii dintre ei cer chiar să se implice în treburile țărănești, iar alți merg la bucătărie, să vadă cum se fac bucatele noastre tradiționale”.
Tot pe lângă acest cuptor a fost surprinsă trebăluind, zilele trecute, și Principesa Sofia a României.
Din 2014, când a fost lansat primul Proiect de Competitivitate al USAID, peste 40 de afaceri în turism din Moldova au beneficiat de susținere financiară, dar și mentorat, asistență, formări și instruiri.
În prima jumătate a acestui an, numărul turiștilor străini care au venit în Moldova s-a majorat cu aproape 60% față de aceeași perioadă a anului trecut. Iar zilele acestea mai multe pensiuni din Moldova au fost desemnate câștigătoare la Competiția Internațională „Premiile globale pentru Turism Culinar, lansată de Asociația Internațională a Turismului Gastronomic.