Deși suntem o țară agrară, depindem foarte mult de fructele și legumele de import. Potrivit Biroului Național de Statistică, într-un singur an, 2018, importurile de mere au crescut de nouă ori față de anul precedent, depășind 8 tone jumătate. Deși în ultimii 3 ani, cifra s-a redus până la 3 mii de tone de mere importate pe an, problema e că aducem fructe străine în timp ce producătorii noștri stau cu depozitele pline. Se întâmplă inclusiv din cauza interdicțiilor impuse de Rusia, piață de care suntem încă puternic legați.
Soluția ar putea veni odată cu crearea Oficiului Horticol care, pe lângă elaborarea propunerilor de reglementare a sectorului, se va ocupa și de promovarea produselor noastre pe piața internă, dar mai ales cea externă.
În același timp, oficiul va avea în organigrama sa și o echipă care va lucra cu eforturile comune ale întregului sector și va ajuta sectoarele, subsectoarele și companiile să ajungă pe piețele din afară mai ușor.
„Va face cercetări pentru ei, va contacta. Inclusiv echipa acestui oficiu se va putea ocupa de partea de vânzări. Adică comerț pentru companiile care nu au oameni sau nu au competențe să caute clienți noi, să ducă discuții cu ei, să negocieze și oficiul să negocieze în numele lor, astfel că ei să lase un comision pentru membrii acestei echipe, iar restul bănuților să ajungă la ei mai simplu”, a spus Andrei Crigan, consultant în investiții la Partener Gateway & Partners.
Un parametru important al comerțului internațional este marketingul produselor. Deși Republica Moldova are un brand de țară, iar la nivel de sector s-au dezvoltat anumite elemente de imagine, acestea nu sunt utilizate suficient în afară.
Oficiul Horticol urmează să se ocupe inclusiv de asta - să dezvolte și să promoveze brandul produselor horticole moldovenești, pentru a oferi un simbol distinct al produselor autohtone. Iar asta va contribui la consolidarea imaginii produselor noastre horticole pe plan internațional.
Astfel, sub umbrela brandului produselor horticole, utilizat pe platforma Oficiului Horticol, se va realiza promovarea și marketingul produselor horticole, prin intermediul căruia consumatorii vor fi informați despre calitatea, durabilitatea, siguranța, dar și alte caracteristici ale produselor noastre horticole.
„Oficiul va crea și aceste reguli, care vor fi obligatorii și când vor fi implementate activități de promovare, de marketing și de vânzări, să fie utilizat permanent același logo sau același brand, așa cum se întâmplă în cazul vinurilor- toți vinificatorii merg sub aceeași umbrelă. Așa se va întâmpla și pe sectorul fructelor și atunci acest sector de promovare va veni de la brandul de țară, brandul sectorial și atunci această credibilitate se va transfera și către companiile individuale”, a menționat Andrei Crigan, consultant în investiții la Partener Gateway & Partners.
Banii pentru toate aceste acțiuni urmează să vină de la cotizațiile plătite de membrii sectorului, dar și de la stat, la fel ca în cazul Oficiului Viei și Vinului.
Potrivit autorilor proiectului, va fi creat și un fond separat de dezvoltare din care se vor investi resurse pentru culturile mai puțin prezente în structura exporturilor, dar care au perspectivă. Respectiv, cei care vor să-și dezvolte afaceri cu noi culturi, ar putea beneficia de suport suplimentar din acest fond de rezervă. Acum sarcina primordială este asigurarea instituției cu angajați competenți, astfel ca beneficiile Oficiului să fie resimțite cât mai repede de agricultori.
La crearea conceptului Oficiului Horticol s-a luat în calcul experiența în acest sens a mai multor state, ca Olanda, Spania, Australia, Noua Zeelandă și China. La crearea Oficiului horticol, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare beneficiază de suportul USAID prin intermediul Proiectului Competitivitate și Reziliență Rurală în Moldova.