Pe piața europeană a ajuns, în acest sezon, o cantitate impresionantă de prune. Deși exporturile încă sunt în toi, doar cifrele până în luna septembrie erau deja extrem de aproape de vânzările în străinătate pentru tot anul trecut. Acest succes s-a simțit foarte bine chiar și pe rețelele sociale. Mulți moldoveni din străinătate au postat, plini de mândrie, fotografii cu fructele moldovenești, expuse în supermarketuri din Germania, Franța, Italia, Belgia și Elveția.
Luna trecută, mai mulți moldoveni stabiliți în străinătate au postat pe rețelele de socializare imagini cu prune moldovenești pe care le-au descoperit pe rafturile magazinelor din mai multe țări europene. Internauții se declarau surprinși că văd fructele noastre acolo, semn că pentru prima dată acestea au ajuns într-o cantitate atât de mare pe continentul european.
Iar pentru cei din Moldova, ceea ce impresiona și mai mult era prețul afișat. Astfel, în timp ce la noi un kilogram de prune Stanley putea fi luat și cu numai 6 lei, în supermarketurile din Frankfurt acestea se vindeau cu 2,19 euro. În Belgia acestea se vindeau cu 3 euro și 50 de cenți, iar în Elveția - cu 4,95 franci pentru un kilogram, echivalentul a aproape 100 de lei moldovenești.
Potrivit specialiștilor, fructele ajung în volum tot mai mare pe piețele occidentale datorită noilor tehnologii implementate. Succesul se datorează inclusiv sprijinului consistent acordat de proiectele USAID Moldova de-a lungul anilor. Este vorba de instruiri, asistență în implementarea standardelor GlobalG.A.P. și GRASP, precum și suport financiar pentru dezvoltarea infrastructurii postrecoltă și ambalare.
Printre producătorii care s-au bucurat de un astfel de sprijin se numără și soții Ursu, pe care i-am filmat în plin proces de recoltare a prunelor. Munca asiduă, dar și investițiile enorme, le-au permis nu doar să mențină, dar și să extindă serios afacerea de peste 25 de ani, moștenită de la părinți. Aceștia au 23 de hectare de livadă cu 6 soiuri de prune, iar toamna aceasta se bucură de o recoltă foarte bună.
„Ca cantitate în acest an, avem o roadă destul de bogată la prună. Până astăzi, avem recoltate din toate soiurile, aproximativ 350 de tone, mai avem ultimul soi, angelino, sperăm să avem o recoltă de 40-50 de tone.”
La fel ca mulți alți producători de prune, pentru a fi mai competitivi pe piețele UE, producătorii au implementat cerințele standardelor internaționale de calitate.
„Implementând standardele Global G.A.P, noi oferim clienților, consumatorilor, produse de calitate și sigure pentru consum.”
Zinaida Plămădeală este și ea proprietara unei livezi de prune de peste 30 de hectare, dar și a unui depozit de păstrare a fructelor. Spune că este mândră de recolta, pe care a obținut-o în acest an, rezultat atât al investițiilor pe care le-a făcut în livezi, în sistemele de irigare, cât și al practicilor agricole pe care le-a implementat. Aceasta speră la un profit bun, așa cum își cum își va vinde fructele peste hotare.
„Sperăm să avem o vânzare bună în acest an, pentru că produsul nostru va ajunge atât pe piața locală, dar în mare parte va merge la export, pe piețele Uniunii Europene, începând cu Italia, Austria, Germania ș.a...”
Cea mai mare parte din livezile sale o ocupă soiul de prune stanley, cel mai cotat atât de cumpărătorii moldoveni, cât și pe piața internațională. Fructele sunt păstrate și sortate în condiții speciale, într-un depozit frigorific.
„În cazul de față avem o cameră frigorifică, unde sunt păstrate în atmosferă simplă, după cum vedeți, temperatura de păstrare este-1,5 grade, ceea ce permite ca aceste produse să fie păstrate până la 8-12 săptămâni, în dependență de calitatea prunelor care au fost recoltate.”
După recoltare, prunele sunt depozitate, iar ulterior sunt supuse procesului de sortare și ambalare, conform cerințelor de calitate.
La linia de sortare sunt îndepărtate fructele care au unele defecte, imediat după asta sunt puse în caserole și pregătite pentru export.
Anul trecut Moldova, a exportat 36.000 de tone de prune, din care mai bine aproape două treimi au ajuns în țările Uniunii Europene. Anul acesta, însă, volumul exporturilor a crescut semnificativ. Numai în lunile august-septembrie curent, producătorii moldoveni au exportat o cantitate impresionantă, de 52.000 de tone de fructe, venitul fiind de 25.704.000 de dolari. 81% din acestea au ajuns pe piețele din UE și Marea Britanie, iar 19-pe cele din țările CSI.
Țara noastră este printre primii 10 exportatori din lume, după volumul de prune exportate în stare proaspătă.