Până să facem calcule privind mărimea facturilor, trebuie să aflăm cât de vulnerabili ne vede statul. Pe 25 noiembrie va fi ultima zi în care ne mai putem înregistra pe compensatii.gov.md ca săptămâna viitoare să fim informați și despre încadrarea în una din cele șapte categorii de vulnerabilitate. Până atunci, reportera TV8, Laura Rînja, a făcut câteva calcule și vine cu o simulare.
Ca să fim mai expliciți, vom examina un grad anumit de vulnerabilitate - categoria medie, de exemplu. Anul trecut, această categorie de beneficiari plătea pentru o sută de metri cubi de gaze 1.700 de lei. Acum, pentru același volum, vor plăti cu peste 400 de lei mai puțin, adică 1.260 de lei.
Nu este de neglijat faptul că dacă anul trecut pentru tot ce depășea plafonul de 180 de metri cubi, plăteam 30 de lei, în acest an avem tariful de 18 lei. Dar, atenție dacă vă încălziți cu gaze, nu mai mizați și pe compensații la lumină.
Cât privește electricitatea, cei care au gradul mediu de vulnerabilitate vor plăti 2,14 lei pentru fiecare kilowatt/oră de energie. Altfel spus, 214 lei pentru 100 de kilowați. Și aici, însă, există un plafon - maxim o mie de kilowați. Restul le plătiți la preț de piață. De remarcat că anul trecut, categoria medie de vulnerabilitate nu s-a încadrat în lista beneficiarilor de compensații la energie electrică. Adică 3 lei și 42 de bani în cazul consumatorilor din centrul și sudul țării.
Vor avea ajutor și cei cu încălzire centralizată. Aici ne referim, în mare parte, la locuitorii orașelor Chișinău și Bălți. Potrivit Termoelectrica, în medie, o locuință din capitală consumă 0,8 gigacalorii pentru care anul trecut consumatorii au plătit 1.560 de lei. În acest an, pentru același volum, vom plăti mai puțin - 1.220 de lei.