Alegerile au certat un sat întreg din raionul Orhei. Locuitorii din Cucuruzeni s-au împărțit în două tabere, după ce au aflat rezultatul alegerilor locale din turul doi. Mulți susțin că în ziua alegerilor au fost comise mai multe abateri și au ieșit să-și facă dreptate în fața primăriei. Sunt, însă și săteni care spun că rezultatul scrutinului e pe măsura așteptărilor și că protestul de azi doar a dezbinat localitatea.
De dimineață, mai mulți săteni din comuna Cucuruzeni au venit să-l susțină pe candidatul care a pierdut alegerile de duminică, cu o diferență de numai 19 voturi față de contracandidata sa. Mulți săteni cred că alegerile nu au fost corecte, fiind semnalate mai multe încălcări.
„Suntem un sat cu oameni foarte buni și ne pare foarte rău că ne-am separat în două echipe. Noi suntem cei care luptăm pentru binele satului, dar nu pentru cei care au fost manipulați și plătiți să vină să aleagă o altă echipă.„
„Socot că alegerile nu au fost egale. Șansa nu a fost dată egal din partea oponenților partidului Renaștere, au fost făcute nenumărate încălcări, pe când din partea candidatului independent nu a fost depistată nici o încălcare.„
„Au venit mulți în sat și au umblat din casă în casă, au vorbit cu oamenii și cei mai slabi au căzut pradă prin minciuni, prin bani, toate metodele mizere și s-a întâmplat așa că o parte din oameni au căzut pradă minciunilor.”
La protest a fost prezent și perdantul alegerilor, Nicolae Politov. Și el crede că voturile au fost fraudate.
„Am pierdut cu câteva voturi, foarte puține voturi, dacă era o pierdere mai mare sau era o pierdere cinstită, nu organizam absolut nimic, dar știm că am pierdut incorect, știm că ni s-a furat, știm că s-a cumpărat.”
Cei nemulțumiți de rezultatele alegerilor spun că au și dovezi video cu încălcările din ziua scrutinului.
Sătenii au oferit imaginile și oamenilor legii și așteaptă să se facă dreptate.
„În perioada electorală care vizează turul 2 al alegerilor au fost înregistrate patru cazuri. Am înregistrat un caz precum că au fost antrenați minori în campania electorală. Cazul s-a manifestat prin faptul că minorii repartizau materiale electorale, printre minori a fost depistată și o persoană de naționalitate străină.”
Candidata din partea partidului Renaștere, Elena Răilean, care a ieșit învingătoarea scrutinului, nu era la protestul din fața primăriei. Aceasta a spus la telefon că va comenta mai târziu acuzațiile, dar a precizat că fiecare are dreptul să își expună opinia.
Și dacă unii locuitori din Cucuruzeni sunt convinși că au fost trași pe sfoară, alții cred că învingătoarea scrutinului este o alegere bună pentru localitate și că protestul de azi nu a făcut decât să-i dezbine pe săteni.
„Eu nu am văzut aceste încălcări, încălcări sunt din ambele părți, dar nu știu de ce doar o parte din ele sunt văzute. Ați mințit un sat întreg, atâta dușmănie ați făcut în sat la noi, atâta ură, frate cu frate nu se mai salută.”
„ A înaintat un om venit de peste hotare, spun că este de sat, însă noi nici măcar nu îl cunoaștem și ne pune să îl votăm. De ce trebuie să ne forțeze să îl votăm pe domnul Nicolae.„
„Știu cine a câștigat, eu așa am votat și cred că este corect. „
Am solicitat o reacție și din partea Consiliului Electoral de Circumscripție Orhei, iar reprezentanții instituției ne-au spus că au primit un raport al încălcărilor, dar nu mai pot face nimic, așa cum consiliul electoral a fost deja dizolvat.
„Despre încălcările care au avut loc la Cucuruzeni am aflat astăzi din sesizările primite de la inspectoratul de poliție. Circumscripția electorală Orhei nu se mai poate expune ca un organ colectiv, deoarece a avut loc validarea mandatelor consilierilor raionali, alegerile au trecut deja și consiliul electoral este dizolvat.”
În comuna Cucuruzeni din raionul Orhei locuiesc peste 2000 de oameni.