Guvernul informează că pe drumurile naționale se atestă creșterea fluxului de transport spre capitală. Totodată, autoritățile precizează că au fost intensificate activitățile prin localități cu antrenarea mijloacelor de tehnică disponibilă.
Astfel, din imaginile publicate atât de oamenii legii cât și de internauți se vede că ambuteiajele spre o intrare în oraș începe de la localitățile Măgdăcești și Gornoe.
Potrivit ultimelor date prezentate de Guvern, cele mai mari cantități de zăpadă au căzut în Chișinău și Bălți. Se circulă cu dificultate pe anumite drumuri din raioanele Leova, Orhei, Sîngerei, Rezina, Hîncești, Nisporeni și Ungheni.
Poliția activează în regim de alertă, reieșind din condițiile climaterice atestată pe întreg teritoriul țării.
„Pene de curent la Inspectoratele de poliției nu s-au înregistrat, fluxul informațional, recepționarea apelurilor cetățenilor și reacționarea la acestea fiind asigurată continuu”, se arată în ultima actualizare a Guvernului.
Pe parcursul zilei, la Poliție au fost înregistrate 53 apeluri 112 privind situații de risc.
Totodată, la această oră trasee/drumuri blocate nu sunt, deși se circulă dificil în special pentru camioane, în unele cazuri fiind limitată deplasarea acestora pentru perioade determinate de timp.
Pe parcursul zilei de astăzi s-au produs 60 de accidente rutier, o persoană a fost traumată, au fost înregistrate 144 de intervenții a echipajelor de politie pe traseele naționale și locale, numărul unităților de transport deblocate - 180, inclusiv 2 ambulanțe și 5 microbuze de rută, numărul de intervenții a echipajelor în localități – 205.
În data de 7 ianuarie, Guvernul a activat o celulă de criză pentru a coordona și gestiona resursele în vederea abordării situației actuale.
În context, este recomandat cetățenilor să se informeze doar din surse oficiale despre starea drumurilor, condițiile de trafic și regimul de lucru al tuturor instituțiilor. În orice situație de urgență să apeleze la 112.
Surse foto, video: Poliția R. Moldova, Natalia Ixari/FB