Asistenții personali care s-au pomenit cu salariile tăiate în jumătate, au mers astăzi să-și ceară drepturile la ședința CMC, doar că nu prea au avut cu cine discuta. Ședința a eșuat din lipsă de cvorum, în sală fiind prezenți doar 18 aleși locali. De la MAN nu s-a prezentat nimeni, iar explicația consilierei lui Ceban a fost că ședința a fost convocată într-un moment nepotrivit. NCĂ O ȘEDINȚĂ CMC EȘUATĂ \Asistenții sociali au vrut să discute cu
consilierii, dar aceștia au lipsit
„A spus că o să fie primar pentru toată lumea. Eu aș vrea să-l văd în față și să-l întreb pe dumnealui, cum a spus când a nins că suntem proști și trebuie să ieșim la curățit omătul. Eu am închis copilul în casă 21 de ani și am lucrat la întreprindere municipală. Am rânit omăt și am greblat.”
Agapia Gabura are un fiu de 35, dar care e țintuit la pat încă de mic. Ea a venit astăzi, împreună cu alte asistente personale, la ședința Consiliului Municipal, pentru a-și cere înapoi salariul integral. Doar că au găsit doar 18 consilieri din cei 51 care urmau să se prezinte. Oamenii spun că s-au săturat să bată la ușa primăriei și cer ca autoritatea locală să renunțe la micșorarea salariilor și să le lase salariul integral de 5 mii de lei, care și așa este mic. Acum lefurile lor s-au înjumătățit.
„Ne vin facturi enorme. Dacă îmi spune cineva dintre dumneavoastră, cum? Un copil are 1800 de lei această alocație și noi primim 4900. Dumneavoastră puteți să-mi explicați, ca la oameni, cum noi să plătim?”
Asistenții personali s-au arătat indignați și de propunerea făcută la ședința operativă de luni și anume ca cei care nu sunt mulțumiți de reducerea în jumătate a salariului, să se angajeze și în calitate de asistenți sociali.
„Noi în cadrul direcției avem locuri vacante pentru asistenți sociali. Suntem disponibili pentru cei doritori să-i angajam în funcția de asistent social. Pentru ca ei să-și continue activitatea nu doar îngrijind de persoanele apropiate, dar și de alte persoane care au nevoie.”, șeful direcției Asistență Medicală și Socială, Vladimir Bolocan.
„Noi putem să mergem la o întreprindere municipală unde vor fi create creșe speciale ca în Europa, ca noi să putem lăsa aceste persoane. Sunt bani pentru acest lucru? Nu sunt, altă soluție. Noi putem lucra online, majoritatea. Sunt așa servicii create pentru noi? Nu sunt.”
Și dacă cei aproximativ de 380 de asistenți personali se frământă cum să supraviețuiască după ce au rămas cu un salariu de numai 2 mii 500 de lei, autoritățile centrale și cele locale se acuză reciproc. Primăria se plânge că nu are bani, deoarece trebuie să transfere 23 de miliarde cei către bugetul de stat, Guvernul afirmă că nu s-a întâmplat mare lucru.
„Pentru municipiul Chișinău, reforma „Restart” nu a avut niciun impact, doar cu excepția anulării acestui fond care, încă odată, nu oferea încasările suficiente pentru a finanța serviciile sociale. Atât.”
Ședința de azi a CMC a fost convocată la solicitarea Partidului Acțiune și Solidaritate. Consilierii lor au fost singurii care s-au prezentat în sală, alături de Victor Chironda de la Platforma DA. Am încercat să aflăm de la consiliera Primarului de ce fracțiunea acestuia din CMC nu a venit la ședință.
„Referitor la ședința CMC, se lucrează la ordinea de zi și când vor fi proiectele finalizate, va fi organizată ședința CMC conform legii. Deocamdată urmărim niște acțiuni politice mai degrabă, din partea unor consilieri.”, a declarat consiliera primarului capitalei, Ion Ceban.
Amintim că, începând cu această lună, în jur de 380 de asistenți personali din capitală au rămas cu salariile tăiate în jumătate, după ce Guvernul a lichidat Fondul pentru Susținerea Populației și a pus achitarea lefurilor acestora pe seama primăriei. La rândul său, municipalitatea susține că nu are acești bani și a recurs la tăierea salariilor.