Blocul Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) au organizat vineri, 2 februarie, o acțiune de protest în fața Guvernului. Zeci de oameni, care au participat la manifestație, s-au arătat nemulțumiți de activitatea Executivului.
„Rușine” „Opriți distrugerea” „Opriți creșterea prețurilor”, scria pe pancartele ținute de oameni.
„Acest guvern a adus țara înapoi la sapă de lemn. Tot de ce se ating se dovedește a fi distrus. Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova”, care a fost profitabilă mulți ani, astăzi deja vor să o dea în mâini private.
Vrem să le spunem acestor domni că problema nu este de fapt în întreprindere, ci în acest guvern, care nu poate gestiona nimic. Dacă nu puteți - plecați, faceți loc pentru cei care pot să o facă!”, a declarat deputatul BCS, Grigore Novac.
„Oameni din diferite sfere protestează. Prețurile cresc, oamenii fug din țară, iar cei care au rămas aici nu și-au primit salariile de luni de zile.
Îi îndemn pe cetățeni să nu fie indiferenți și să iasă să protesteze. Să le fie rușine celor de la PAS! Să-i fie rușine Maiei Sandu!”, a declarat deputatul BCS, Adrian Albu.
Guvernul a refuzat să comenteze manifestația BCS.
„Executivul nu va comenta protestul BCS și respectă dreptul oamenilor la întruniri pașnice, organizate în condițiile legii.
Continuăm misiunea Guvernului de a moderniza localitățile, să garantăm securitatea cetățenilor, să contribuim la creșterea veniturilor și crearea locurilor de muncă, aici acasă”, susține purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.