Au transformat o gunoiște din sat într-o zonă de agrement de toată frumusețea! Locuitorii din Căplani raionul Ștefan Vodă și-au unit eforturile și au deschis... „Porțile Raiului”. Este vorba despre un centru turistic, care acum e cartea de vizită a localității.
Și-au construit propriul colțișor de rai. La marginea satului, lângă o pădure, unde acum doi ani era o gunoiște, locuitorii satului Căplani, raionul Ștefan Vodă, au amenajat un loc de agrement. Toți împreună au curățit terenul și au desfundat izvoarele, care datează tocmai din anul 1450, dar au fost uitate de vreme.
„Totul a început de la o gunoiște, iar cu 5 ani în urmă, aici era un dezastru. Am curățat zona împreună cu elevii de la școala din sat, dar au venit și au ajutat”.
Astfel, zona a devenit un loc de atracție nu doar pentru străini, dar și locuitorii din zonă, cu o capacitate de o sută de locuri.
Cele 20 de izvoare care curg dintr-o stâncă le-au permis să amenajeze și bazine pentru scăldat, iar pentru că apa era prea rece, au găsit și cum să o încălzească.
„În acest centru turistic noi am creat 100 de locuri de odihnă. Am hotărât să facem și două piscine unde să se pot distra și copiii. Apa vine de la izvoare și este rece și atunci s-a pus întrebarea cum să facem ca să fie caldă?!”.
Am implementat prin AIPA un proiect de 270 de mii de lei, care ne-a permis să instalăm tuburi solare. Apa de la izvoare merge prin tuburi solare, se duce în prima piscină, apoi în a doua și ea e caldă, chiar fierbinte. Astfel, am rezolvat problema!
Tehnologiile moderne, dar și economiile generate au inspirat autoritățile locale din Căplani să continue să îmbunătățească condițiile din acest complex turistic.
„Sătenii vor ca să fie aici tot timpul lumină. Tineretul vine și noaptea. Iar noi ne gândim să punem panouri solare pentru iluminarea de noapte. Astfel, energia care se cheltuie, inclusiv la „Casa meșterului popular” și la „Casa muzeu” atunci când facem bucate, să fie de la panourile fotovoltaice. Da, e o poveste, dar e o realitate plăcută”.
Investițiile s-au ridicat la aproximativ 300 de mii de lei, bani alocați din bugetul local, dar din partea finanțatorilor externi – Estonia și Polonia. Primăria satului Căplani, raionul Ștefan Vodă a fost desemnată câștigătoare a competiției „Moldova Eco Energetică 2023” la categoria „Cel mai bun proiect în domeniul energiei termice regenerabile în clădirile publice – colectoare solare geotermale, aerotermale și biocombustibili”. Conform datelor recensământului din anul 2004, în Căplani locuiesc peste 3500 de oameni.