Amenajarea decorațiunilor de sărbători a început în sectoarele Capitalei. Recent, în cadrul ședinței serviciilor Primăriei Chișinău, edilul Capitalei, Ion Ceban, a cerut accelerarea pregătirilor pentru sărbători pentru a reuși către 23 decembrie să fie lansate evenimentele, inclusiv inaugurarea principalului pom de Crăciun.
Potrivit primarului, evenimentele mari dedicate sărbătorilor de iarnă vor avea loc pe 23 și 31 decembrie, dar și pe 6 ianuarie.
Pe 23 decembrie va fi oficial lansat Târgul de Crăciun și inaugurat bradul. Cu această ocazie, la Chișinău va cânta Ștefan Bănică Junior.
În seara dintre ani, pe 31 decembrie, în Piața Marii Adunări Naționale se va da un concert de zile mari, cu participarea celor de la Carla's Dreams.
Iar pe 6 ianuarie, în ajunul Crăciunului pe stil vechi, va fi organizat un eveniment cultural artistic.
Între timp, cetățenii se pot bucura de târgul de Crăciun inaugurat în scuarul Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu”. Aici, picii se pot distra la carusele și îndulci cu acadele. Iar plăcintele calde și vinul fiert este de nelipsit la tarabele amenajate.
![](https://tv8.md/resources/2023/12/07/483255ed-b52f-43be-9081-7a5ba6f0d8d3_image2023-12-07103454975.png)
TV8.md reamintește că startul sărbătorilor de iarnă în Capitală va fi dat pe 23 decembrie. Tot atunci se vor aprinde luminițele și decorațiunile luminoase.
La fel ca în fiecare an, vor fi amenajate târguri unde vor putea fi găsite obiecte de meșteșugărit și artizanat tradițional, suvenire, jucării, dar și produse alimentare ale producătorilor autohtoni.
Nu va lipsi în PMAN nici Căsuța lui Moș Crăciun și multe alte zone de distracții pentru cei mici. La fel vor fi decorate cu luminițe și mai multe unități ale transportului public.
Anul acesta, Guvernul și Primăria s-au înțeles ca sărbătorile de iarnă să fie organizate de autoritățile locale, așa cum se întâmplă și în țările europene.
Deocamdată nu se cunoaște pentru ce fel de pom de Crăciun va opta primăria, unul natural sau cel artificial procurat în 2018.