După două zile de drum, cei 36 de cetățeni ai Republicii Moldova, evacuați din Fâșia Gaza, au ajuns, în sfârșit, acasă. Sunt femei căsătorite cu bărbați din enclavă pe care soarta le-a despărțit. Au putut lua cu ele doar copiii și speranța că, într-o zi, familiile lor se vor reuni. Ajunși la Chișinău, refugiații erau așteptați inclusiv de psihologi.
Aliona Hamida este una din cetățenii moldoveni, evacuați ieri din Fâșia Gaza. Femeia, stabilită de 20 de ani în Orientul Mijlociu, își aduce aminte în detaliu dimineața în care a început războiul, zi în care abia se întorsese din Republica Moldova. Stabilită în partea de nord a enclavei, regiunea intens bombardată de trupele israeliene, Aliona împreună cu copii ei a fost nevoită să se deplaseze spre sud, în speranța că va putea trece granița cu Egiptul.
„ - În prima săptămână au fost indicații permanent telefonice de a părăsi partea de nord. Eu sunt plecată de acasă de o lună de zile. Mi-am luat copii și câte ceva ce am avut la îndemână ca să pot trece în partea de sud care au zis că este mai sigură, deși tot se bombarda.
-Cum a fost această trecere? Știm că se bombardează continuu. Cum ați ajuns din partea de nord în partea de sud?
- Foarte, foarte greu și cu multe emoții. A fost greu pentru a găsi un transport pentru ca să ajungem. Nu era combustibil. Am luat butelia de gaz la care pregăteam masa ca să meargă mașina cu ea ca să ne transporte în partea de sud.”
Soțul Alionei, medic de profesie, nu a putut părăsi Fâșia Gaza. Bărbatul a rămas în enclavă pentru a oferi servicii medicale. Cu vocea tremurândă, Aliona ne-a povestit despre cele mai grele momente pe care le-a trăit în acestă lună de război.
„Uneori dădeau apă cel mult două ore pe zi. Apa este foarte limitată, mai ales cea potabilă. O sticlă de apă o împărțim la 10-20 de persoane. Cel mai strașnic este momentul când dormi și nu știi dacă te vei trezi de dimineață sau nu. Ne rugam tot timpul, dacă murim să murit deodată ca să nu mai râmânem sub dărmături. Sunt foarte multe persoane care au rămas și până acum nu au fost scoși de sub dărmături. Seara vorbeam cu părinții, când era posibilitate, și le ziceam că nu știu dacă o să mai vorbesc mâine cu ei sau nu.”
Acum, Aliona cu cei patru copii ai ei se va afla în Chișinău pentru următoarele două zile, ulterior va merge la părinți.
În aceeași situație s-a pomenit și Iulia, care cu greu a putut spune jurnaliștilor prin ce a fost nevoită se treacă pentru a ajunge în siguranță la Rafah.
„Evreii ne-au spus să ieșim toți din case. Am fugit... Ei lansau fosfor... A fost extrem de înfricoșător. Sunt atât de îngrijorată și obosită că nici nu știu ce vorbesc.”
Cei 36 de moldoveni, evacuați din Fâșia Gaza vor fi cazați timp de două zile la un hotel din capitală unde vor primi toată asistența psihologică necesară din partea misiunii Organizației Internaționale pentru Migrație în Moldova.
„Există deja la fața locului echipa de protecție OIM, echipa de sănătate, sănătate mintală. Vom încerca să le acoperim necesitățile în primele zile, vor fi cazați aici. De asemenea, cazarea a fost asigurată de misiunea OIM în așa fel ca ei să aibă timp pentru toate formalitățile ca ulterior să plece la rudele pe care le au, părinți, bunici sau alte rude care le au”, a declarat Lars Johan Lonnback, șeful misiunii OIM un Moldova.
Cei 36 de cetățeni ai Republicii Moldova au ajuns noaptea trecută la București cu un avion militar, pus la dispoziție de autoritățile române, care la fel și-au evacuat cetățenii blocați în enclavă. Cheltuielile pentru zbor au fost asigurate de autoritățile române, iar cele de transport de la Rafah spre Cairo și de la București la Chișinău au fost asigurate de Guvernul Republicii Moldova. Autoritățile de la noi sunt în contact permanent cu ceilalți moldoveni rămași în Gaza pentru a putea reuși să-i evacueze cât mai rapid.