Eveniment caritabil în prag de sărbători. La Chișinău a fost organizată ieri o cină tradițională la care s-au adunat resurse pentru dezvoltarea serviciilor paliative. Potrivit ministrei Sănătății, numărul pacienților diagnosticați cu boli grave este în creștere în ultima perioadă, iar inițiativele caritabile sunt binevenite. În prezent, circa o mie de persoane, adulți și copii, beneficiază de îngrijiri paliative gratuite.
La cina caritabilă organizată de Hospice of Hope au participat moldoveni, dar și invitați din afară. Scopul evenimentului a fost de a consolida și dezvolta serviciile de îngrijiri paliative gratuite din țară.
„Acest eveniment este în ajun de Crăciun, pentru că oamenii care suferă de o boală terminală, cel mai des sunt oameni care sunt din pătura mai vulnerabilă a societății și sunt singuri. Noi vrem să le demonstrăm în ajun de Crăciun că noi le suntem alături și că ei nu sunt singuri în fața diagnozei cumplite cu care se confruntă”, a spus directorul executiv Hospices of Hope Moldova, Veronica Dragnea-Sacara.
Potrivit organizatorilor, în prezent echipele multidisciplinare îngrijesc circa o mie de persoane din toată țara.
„Așadar, în acest moment noi avem mai mult de 100 de pacienți pentru care putem face caritate, doar în Chișinău. Avem mulți alți pacienți, aproximativ o mie de pacienți pe an, pentru că noi avem echipe în toată țara, în orașe precum Taraclia, Ocnița, Soroca, Orhei”, a declarat fondatorul Hospices of Hope, Graham Perrols.
Ministra Sănătății spune că în prezent se atestă o creștere a numărului persoanelor care suferă de cancer, dar și de alte maladii grave. Astfel, este în creștere și numărul celor care au nevoie de îngrijiri paliative.
„Este important ca fiecare om care se confruntă cu aceste probleme să găsească în sistemul de sănătate o soluție care este aplicabilă și croită pentru el și noi susținem, la ministerul Sănătății, instituțiile nu doar medicale, dar și organizațiile non-guvernamentale și partenerii internaționali în interesul lor pentru a veni cu mai multe servicii paliative în diferite forme”, a menționat ministra Sănătății, Ala Nemerenco.
Invitata de onoare a evenimentului a fost ducesa de Norfolk din Regatul Unit al Marii Britanii.
„E ca și cum cineva din familia noastră ar suferi sau chiar noi înșine am putea suferi într-o zi. Noi niciodată nu ne gândim că asta s-ar putea întâmpla sau că vom muri, dar asta se va întâmpla cu fiecare din noi, iar la sfârșitul vieții e important să avem parte de grijă, iubire, compasiune. Trebuie să ne deschidem inimile ca să avem grijă unul de celălalt, pentru că suntem un întreg”, a spus ducesa de Norfolk din Regatul Unit al Marii Britanii, Georgina Fitzalan-Howard.
Evenimentul a ajus la cea de-a 15-a ediție și este organziat în parteneriat cu Ambasada Marii Britanii la Chișinău, care este alături de organizația Hospices of Hope încă de la începuturi.
„Ambasada Marii Britanii sprijină de mult timp organizația „Hospices of Hope”. Ei oferă îngrijiri paliative, adică grijă pentru sfârșitul vieții. Este o problemă foarte importantă, pentru că aproximativ acum 15 ani, aici, în Moldova, nu se știau prea multe despre îngrijirile paliative. În Marea Britanie despre asta se cunoaște de 50 de ani. La începutul vieții avem parte de foarte multă dragoste și suport, dar la sfârșitul vieții, nu mai e chiar așa multă, deci este o cauză foarte importantă”, a spus ambasadoarea Marii Britanii în Republica Moldova, Fern Horine.
Până în prezent, datorită susținerii consecvente, organizația a reușit să lanseze activitatea a două Centre de zi de îngrijiri paliative la Chișinău și Orhei, iar cinci echipe medicale oferă îngrijiri gratuite la domiciliu în orașele Orhei, Soroca, Ocnița, Taraclia și Chișinău.