Dansatorul și coregraful Constantin Șeremet este unul dintre cei mai recunoscuți membri ai ansamblului de dansuri populare „JOC”. Invitat la emisiunea „Iubește Viața” de la TV8, maestrul ne-a povestit despre drumul parcurs în ansamblul din care a făcut parte mai bine de 20 de ani, cum a ajuns să concerteze alături de „Lăutarii” lui Nicolae Botgros, dar și despre cele mai importante momente din viața sa.
A fost îndrăgostit de dans încă din copilărie. Pasiunea recunoaște că i-a fost transmisă de la tata, deși acesta nu fusese dansator, dar îi plăcea să danseze la horele din sat.
„M-am născut în decembrie 1951, în satul Vadul lui Isac de la Cahul. Am inceput să dansez de mic copil în fața oglinzii. Am termint opt clase la noi în sat și am plecat la Colibași, m-am mai ocupat cu dansurile în școală”, își aduce aminte dansatorul.
„Sunt amintiri frumoase, cei mai frumoși ani au fost. Anii tinereții au fost în JOC”
După ce a învățat jumătate de an în satul Colibași, profesorul de dans i-a sugerat să meargă la Chișinău, pentru a participa la concursul de intrare în ansamblul de dansuri populare "JOC".
„Am venit șa Chișinău, tata nu știa, mama nu dorea să mă fac artist, voia să îmi termin studiile superioare, pentru că învățam cel mi bine în clasă, ea voia să merg la facultate și să mă duc să termin”, spune maestrul Șeremet.
Deși mama era împotriva alegerii făcute de fiul său cel mare, Constantin Șeremet își aduce aminte că a ajuns pentru prima dată atunci în Capitală, într-o iarnă geroasă, iar felul cum a dansat bătuta de la Sud, i-a cucerit pe membrii juriului care selectau dansatori.
„Am venit a Chișinău, era iarna, frig, nici nu știam unde e Filarmonica, m-au îndreptat oamenii. Am intrat în sală, aolo erau pregătiți, care de la Mărțișor dar eu ce pregătire aveam? Nu aveam nicio pegătire nimic. Ei se uitau la mine cam de sus, când am intrat în sală am rugat să-mi cânte o bătută, și când le-am dansat-o, i-am cucerit cu dansul intrat în sânge de mic”, mărturisește Constantin Șeremet.
Cariera alături de orchestra „Lăutarii” și prietenia cu maestrul Nicolae Botgros
Ani la rând a muncit alături de maestrul și dirijorul orchestrei „Lăutarii”, Nicolae Botgros. Se cunosc încă de la începuturi, pentru că au trăit împreună în căminul Filarmonicii. Puțin cunosc că Șeremet împreună cu soția, l-au botezat pe Corneliu, fiul cuplului Lăutarii.
„Când Botgros a reformat Lăutarii, el a vrut să mă aducă acolo. Eu mă pensionasem în 88 și ministerul Culturii m-a transferat. Am reușit să facem un programa în trie luni cu10 perechi de dansatori”, își aduce aminte dansatorul.
De-a lungul timpului, Constantin Șeremet spune că a avut onoarea să lucreze cu mari talente ale dansului, coregrafi chiar de peste Prut. În anii când s-a alăturat „Lăutarilor”, coregraful își aduce aminte că a avut parte de propuneri din partea românilor, de a se muta în România:
„Am avut posibilitate, puteau să-mi dea apartament cu trei camere. A fost ca o răbufnire în revoluția dansului popular. Eu am lungit costumele populare, am scos opincile în scenă”, ne-a mai povestit Șeremet, care susține că toate scenografiile și punerile în scenă a dansurilor erau gândite de el, odată ce studiile încheiate la Moscova, la Universitatea de Stat de Artă Teatrală (GITIS), i-au permis să-și lărgească orizonturile artistice.