Sute de obiecte vechi, pe care proprietarii le-au aruncat la gunoi, au ajuns pe rafturile unui muzeu. În capitală, o companie de reciclare a deșeurilor, după sortarea gunoiului, adună adevărate exponate. Muzeul a devenit rapid ținta multor curioși, astfel că lunar, peste 60 de persoane îi calcă pragul. Muzeul nu este unul tipic, asta pentru că oferă doritorilor cadouri. Fondatorii acestuia spun că astfel, vor să promoveze responsabilitatea față de mediul înconjurător.
„Muzeul a fost construit din deșeuri reciclabile: pereții - din ambalaje de sticlă, iar interiorul este dotat cu mobilier și obiecte vechi. Astfel, Vizitatorii pot găsi aici diferite picturi, ceasuri, instrumente muzicale, și suvenire, pe unele dintre ele, scrie țara de origine. De exemplu, această lucrare din lemn este din România”.
Dacă unii le-au văzut inutile, alții le-au dat o nouă viață. Reprezentanții companiei ne-au spus că inițiativa de a crea un colțișor al obiectelor vechi a venit de la sine. Așa cum în timpul sortării deșeurilor, angajații găseau prin gunoi adevărate obiecte de artă, de care nu puteau să se despartă, bunuri ca: icoane, medalii sau portrete. Le-au lustruit și aranjat frumos pe rafturi, lucruri pe care le-au admirat sute de vizitatori. Cei mai mulți vizitatori ai muzeului sunt copiii. Lunar aici vin în excursii peste 60 de micuți.
„Copiii vin împreună cu profesorii lor în excursie, la uzina de sortare a deșeurilor, unde noi le arătăm procesul de sortare a deșeurilor, le explicăm, de ce este bine să sorteze acasă deșeurile, în două fracții, de ce este bine să consume rațional. Dacă nu au nevoie de un obiect, să nu-l cumpere, le explicăm toate acestea, ei văd impactul, cum se muncește la uzină. După care noi venim aici la muzeu și le arătăm ceea ce am extras frumos din aceste deșeuri”.
Angajații companiei de reciclare spun că muzeul nu este unul tipic și are un scop educativ. Vizitatorii nu pleacă niciodată cu mână goală de la muzeu, aceștia primesc în dar cărți sau suvenirele pe care le-au îndrăgit. Dacă acum doi ani, la deschidere, muzeul avea peste 200 de exponate, acum sunt puțin peste o sută. Fondatorii spun că astfel, vor să promoveze responsabilitatea față de mediul înconjurător.
„Aceste obiecte sunt pentru a sensibiliza mai mult, cum am zis, consumul irațional de obiecte, în general de tot ce ne înconjoară, pentru că noi cumpărăm de multe ori, ceea ce nu avem nevoie, de fapt”.
De când oamenii au aflat despre existența muzeului, angajații primesc diverse solicitări. Unii sună și întreabă despre obiectele pierdute, alții se adresează pentru a alege un cadou.
„O doamnă sortatoare a găsit un ceas smar-twatch, el a sunat o dată, după care s-a deconectat, iar timp de o oră a venit aici proprietara ceasului că la identificat după GPS și noi i l-am înmânat înapoi”.
Zilnic, doar în capitală sunt colectate peste 600 de tone de deșeuri. Această cantitate este în creștere față de anii precedenți, când companiile de sortare înregistrau între 400 și 500 de tone, pe zi.