Anul 2023 a fost cu bune și cu rele. Cel puțin așa cred deputații din Parlament care au făcut totalurile la finalul sesiunii. În timp ce aleșii PAS s-au lăudat cu cea mai mare realizare și anume deschiderea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, deputații din opoziție spun că anul ce a trecut nu a fost unul dintre cei mai buni. Însă, în pofida divergențelor politice, cu toții le-au urat cetățenilor să fie sănătoși și mai optimiști în 2024.
„Eu cred că noi am avut două obiective foarte clare. Pe de-o parte să păstrăm liniștea și stabilitatea, pacea. Am făcut-o. De fapt, ar fi mai multe, să deschidem negocierile de aderare, a fost un obiectiv foarte clar, cu mare emoție și bucurie am așteptat această decizie. Am avut alegeri locale, eu cred că noi am reușit să le protejăm de influența bandiților”, a vorbit președintele Parlamentului, Igor Grosu.
„În 2023, a fost bine că noi am menținut stabilitatea economică, energetică, financiară a statului. Republica a făcut față foarte bine acestor crize. De asemenea, s-au implementat mecanisme eficiente pentru a contracara efectele războiului hibrid”, a declarat deputatul PAS, Adrian Belîi.
„Bine este faptul că Republica Moldova a primit acceptul de negociere pentru aderare la Uniunea Europeană, pentru că asta este unica cale pe care noi putem să o avem. Ce este mai puțin bine este că avem acest război la hotar, căruia nu i se vede capătul, iar aceasta periclitează, în general, securitatea în regiune”, a menționat deputatul PAS, Lilian Carp.
În opinia deputaților din opoziție, 2023 nu a fost un an prielnic, mai ales în urma tragediilor din țara noastră.
„Bine a fost că partidul de guvernământ a pierdut alegerile locale, din punct de vedere politic. Și mai puțin bine? Mai puțin bine, tot ce s-a întâmplat în acest an. De exemplu? Eșecurile de peste tot, în economie, în sfera socială, în tot ce vreți. Oameni morți la aeroport, oameni morți în zăpezi, care nu au fost salvați de autorități, cu toate că au cerut și multe altele”, a vorbit deputatul neafiliat, Vasile Bolea.
„Bine nu am văzut nimic. Și mai puțin bine? Știți cum, oi albe niciuna, dar negre nici atâta”.
„Un an pozitiv din punct de vedere că a fost un an de pace, liniște în țară. Îmi doresc foarte mult să continuăm în acest fel, dar, spre regret, dacă e să vorbim despre negativ, este că nu există consens în cadrul Parlamentului, nu vedem consens dintre opoziție și guvernare, un lucru, în concepția mea, regretabil, deoarece astfel nu se face politica”, a menționat deputatul BCS, Adrian Albu.
În pofida greutăților, atât deputații partidului de la guvernare, cât și cei din opoziție, au venit cu gânduri bune pentru cetățeni.
„Să fim mai empatici, să fim mai încrezători în noi, să credem că noi putem face lucrurile și noi ne-am demonstrat nouă, 2022, 2023, statut de țară candidat, deschiderea negocierilor, suntem bravo, oleacă mai multă încredere în forțele noastre și o să se primească și mai puțin negativism și că nu-i posibil, că tot e rău, da, e rău, dar ce să faci. Trebuie să găsești ieșire din situația asta așa cum e ea. Nu noi am creat conflagrațiile astea, pandemie, criza gazelor și așa mai departe”, a vorbit președintele Parlamentului, Igor Grosu.
„Să fie blajini, răbdători și să înțeleagă un lucru: că nimeni, în afară de noi, nu o să putem să schimbăm spre bine lucrurile în țară, dar pentru aceasta trebuie de muncit”, a menționat deputatul neafiliat, Vasile Bolea.
„Cel mai important mesaj e sănătatea și să avem pace în suflet și în casă și avem o unitate pentru a atinge scopul comun, libertatea, democrația s-o consolidăm”, a declarat deputata PAS, Evghenia Cojocari.
Conform Regulamentului Parlamentului, aleşii poporului vor reveni la muncă în februarie.