Astăzi, 21 decembrie 2023, în plenul Parlamentului au avut loc audieri cu privire la progresele făcute în dosarul „Fraudei bancare”. După aproape patru ore de dezbateri, guvernatorului Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu, i-a fost cerut să își depună demisia.
„În rezultatul audierilor de azi din comisie și din plenul parlamentului care au arătat probleme grave în activitatea conducerii BNM, sabotare în recuperarea banilor, angajarea și menținerea în funcție a unor oameni implicați în frauda bancară, și obstrucționarea anchetei, vă solicităm demisia, domnule Octavian Armașu”, a scris deputatul PAS, Radu Marian, pe pagina sa de Facebook.
În sala parlamentului au fost prezenți șefii BNM, SIS, CNA, PCCOCS, Procuraturii Generale și Procuraturii Anticorupție, care au fost interogați de către deputați.
Deputații au avut cele mai multe întrebări în adresa activității lui Octavian Armașu și i-au reproșat progresele lente care se petrec în dosarul furtului miliardului.
De exemplu, în cadrul dezbaterilor, deputatul PAS, Lilian Carp, l-a întrebat pe guvernatorul BNM de ce același avocat care îl reprezintă pe Ilan Șor, este angajat și al BNM, menționând-ul pe Aureliu Colenco. În replică, Octavian Armașu a spus că acesta nu reprezintă Banca Națională, dar este reprezentantul unui angajat al băncii.
„Avocatul pe care l-ați numit dumneavoastră nu este avocatul Băncii Naționale. Este avocatul pe care l-a angajat un angajat al Băncii Naționale, iar, conform legii, noi îi restituim cheltuielile. Nu noi decidem ce angajați să-și ia el. Eu aud reacțiile și le înțeleg, dar legea este lege”, a replicat Octavian Armașu.
În același context, solicitat să spună numele acelor persoane care au fost implicate în frauda bancară și care încă funcționează în BNM, Octavian Armașu a menționat că nu ține de competența sa și a pasat întrebarea colegului de la CNA.
„Conducerea BNM nu s-a îngrijit să protejeze instituția de unii angajați BNM implicați în protejarea intereselor beneficiarilor „fraudei bancare”. Mai mult, persoanele respective au făcut tot posibilul ca să protejeze grupul Șor în instanțele judecătorești de răspunderea penală”, a concluzionat Radu Marian.