Problema cea mai stringentă a suburbiilor Capitalei este cea a transportului public, care lipsește ori este de calitatea proastă. Cel puțin așa crede candidatul la fotoliul de primar al municipiului Chișinău, Dragoș Galbur de la Partidul Național Moldovenesc. Galbur consideră că sporirea capacităților parcurilor de autobuze și troleibuze i-ar motiva pe locuitorii din suburbii să utilizeze transportul public.
„Oamenii se confruntă cu autobuze și troleibuze arhipline, ceea ce îi demotivează să le folosească”, a punctat candidatul la Dezbaterilor „Alege Liber” de la TV8.
Dragoș Galbur mai crede că este necesară modificarea cadrului legal pentru a nu permite dezvoltatorilor imobiliari să construiască blocuri înalte în fața locuințelor private.
„Suburbiile trebuie să rămână spații în care oamenii se refugiază”, a punctat Galbur.
O altă problemă a Capitalei este cea a Pieței Centrale, spune candidatul. În opinia lui Galbur, piața este un generator de profituri netransparente.
Iar candidatul PNL Roman Mihăieș crede că problema ambuteiajelor din Chișinău poate fi soluționată prin construirea parcărilor la intrare în Chișinău.
„Eu cred că trebuie să fie gratuite, ca cetățeni să aibă posibilitatea să le lase acolo. Trebuie să mărim cantitatea de autobuze, trebuie autobuze ecologice, de dorit electrice. Sunt necesare surse bănești, probabil aici trebuie de colaborat cu Guvernul”, a spus Mihăieș.
Candidatul PSDE, Vadim Brînzaniuc optează pentru o întreprindere mare de gestionare a fondului locativ și promite reabilitarea termică a clădirilor, reparația rețelelor inginerești, a lifturilor și a căilor de acces în curțile de bloc, dar și o reformă completă a structurii domeniului public.