Regretata artistă Doina Aldea-Teodorovici ar fi împlinit astăzi 65 de ani. Recent, în satul Chetrosu din raionul Drochia a fost deschis muzeul „La Alba Căsuță”, în care există și un loc dedicat celor „două inimi gemene”. Proprietara Lidia Bubulici a povestit jurnalistei TV8, Viorica Tătaru, cum pomenește cuplul an de an și cât de important îl consideră.
„Vreau să le aduc un profund omagiu, pentru că ei au fost modelul, simbolul țării noastre. Ne-au cântat suveranitatea, independența, graiul latin. Doina și Ion au fost și sunt nemuritori”, spune Lidia.
În locul dedicat Doinei și lui Ion Aldea-Teodorovici, vizitatorii pot admira zeci de tablouri cu cei doi artiști, dar și alte obiecte de valoare pentru cuplu.
Lidia Bubulici a scris și versuri dedicate celor „două inimi gemene” și a recitat una din poezii, întitulată „Cu numele tău”.
Regretații artiști au murit în noaptea de 29 spre 30 octombrie 1992, într-un accident rutier, în România, apropiere de localitatea Coșereni.
La volanul mașinii Opel, care s-a izbit violent de un copac, se afla un cetățean ucrainean, care a scăpat cu viață, ca și un alt pasager. Ion Teodorovici a murit pe loc, iar soția sa Doina s-a stins în drum spre spital. Pe atunci, fiul lor, Cristian, avea doar 10 ani.
Soții Doina și Ion Aldea – Teodorovici au fost printre primii care în anii ’90 au avut curajul să cânte despre limba română și să promoveze ideea renașterii naționale, lucru interzis în acea perioadă. De aceea, încă de pe atunci s-a pus în discuție ipoteza potrivit căreia accidentul ar fi fost unul premeditat.
Moartea celor doi a fost percepută la data respectivă ca o tragedie națională. Cu toate acestea autoritățile nu au investigat cazul, catalogându-l drept un nefericit accident, în ciuda faptului că cele mai multe indicii duceau către crimă.
Înmormântarea lui Ion și Doina Aldea Teodorovici a avut loc la 3 noiembrie 1992 la Cimitirul Central Ortodox din mun. Chișinău. O asemenea mulțime n-a mai fost adunată de la proclamarea independenței.