O eclipsă parţială de Lună s-a produs în noaptea de sâmbătă spre duminică, când Luna era în constelaţia Aries, fiind însoţită de planeta Jupiter, care se află în stânga ei, potrivit Observatorului Astronomic Amiral Vasile Urseanu. Eclipsa parțială de Lună a putut fi văzută inclusiv în România și Republica Moldova, scrie Libertatea.
Fenomenul a început cu intrarea Lunii în penumbră la ora 21.02, la două ore după răsăritul satelitului natural al Pământului. Culoarea Lunii nu s-a schimbat mult la începutul fenomenului, deoarece penumbra Pământului nu era foarte opacă, spun specialiştii.
Începând cu ora 22.00, în apropierea maximului eclipsei, partea de jos a Lunii a început să aibă o culoare diferită faţă de cea de sus.
Maximul eclipsei s-a produs la ora 23.14, când Luna era total în penumbră şi aproximativ 7% în umbra Pământului. Ieşirea din penumbră a fost la ora 23.53.
Pe glob, în medie, se produce o eclipsă de Lună pe an şi una de Soare (parţială) la 3-5 ani. Eclipsele de lună durează în medie 4-5 ore.