Până la alegeri au rămas exact trei săptămâni, iar promisiunile electorale devin tot mai frecvente. Dacă unii candidați ne promit poduri noi, drumuri fără gropi sau transport public gratuit, alții țintesc alegătorii tineri și le vorbesc despre festivaluri de amploare. În acest an, pentru șefia capitalei s-a înscris un număr record de aspiranți. 27 de candidați vor încerca să obțină votul locuitorilor din orașul Chișinău.
Candidatul Partidului Social Democrat European a vorbit în conferința de azi despre ambuteiajele insuportabile din capitală. Vadim Brînzaniuc și-a prezentat soluțiile de la intersecția străzii Ismail cu strada Calea Moșilor.
„Construcția a trei pasaje rutiere, adică poduri care ar fluidiza traficul rutier. Propunem construcția a patru drumuri expres, patru drumuri radiale”, a declarat candidatul PSDE, Vadim Brînzaniuc.
Iar candidatul PSRM a abordat subiectul tarifelor în facturile la căldură. Echipa socialiștilor, în frunte cu Adrian Albu, a mers la Ciocana și a organizat o conferință de presă pe fundalul conductelor de la Termoelectrica.
„Pachetul energetic trei, de fapt, ne permite anumite priorități. Noi avem posibilitatea la nivel de municipiul să fondăm o întreprindere municipală care să negocieze și să furnizeze aceste gaze naturale la un preț mult mai bun”, a menționat candidatul Adrian Albu.
Și candidatul Ion Ceban a organizat o conferință de presă. El a prezentat proiectele implementate în Chișinău în ultimii patru ani și a promis reabilitarea celor circa 70 la sută din curțile de bloc, în care așa și nu au ajuns muncitorii.
„Cu certitudine vom interveni în anii ce urmează. Știm unde, știm ce și aproximativ cât ne costă. Asta va fi una dintre top priorități pentru noul mandat”, a vorbit candidatul MAN, Ion Ceban.
Și dacă unii candidați își prezintă planurile în conferințe, alții se limitează la filmulețe postate pe facebook. Candidatul Blocului Electoral „Ruslan Codreanu” a mers azi pe strada Florilor, unde a propus soluții pentru problema câinilor maidanezi.
„Noi trebuie să mergem pe sterilizări masive în municipiul Chișinău. Așa ca într-un an de zile, toți maidanezii să fie sterilizați. Nu trebuie să credem în soluții sadiste. Hai să-i otrăvim sau hai să-i omorâm. Noi vrem un oraș uman”, a menționat candidatul Blocului Electoral „Ruslan Codreanu”.
Și candidata partidului Șansa a postat un filmuleț. Cristina Vulpe vrea să îmbunătăţească calitatea transportului public, inclusiv prin călătorii gratuite și taxi-uri sociale.
„O prioritate pentru mine, dar și cred că pentru toți. Să fie transport public gratuit nu doar pentru unele categorii, dar pentru toți chișinăuienii. Asta proiect deja există și funcționează pe contul primăriei”, a menționat candidata Partidul Politic Șansa, Cristina Vulpe.
Astăzi Vasile Bolea, candidatul partidului „Renaștere”, a făcut public programul său electoral. Acesta a vorbit în special despre proiectele din domeniul protecției sociale.
„Vom dubla numărul beneficiarilor de compensații pentru perioada rece a anului de la 30 la 60 de mii. Cei cu locuințe negazificate vor primi lunar câte 200 de lei pentru factura la energie electrică. Vor beneficia de îndemnizații lunare angajații din sistemul medical, cel de învățământ și polițiști”, a declarat candidatul partidului „Renaștere”, Vasile Bolea.
Iar cel mai tânăr candidat, Ion Bulgac din partea Coaliției pentru Unitate și Bunăstare, ne promite cel mai mare festival de muzică, dar și un management corect de gestionare a deșeurilor, revitalizarea economică și o infrastructură modernă.
„În anul 2024 la Chișinău să aibă loc cel mai mare festival de muzică urbană din regiunea de est al Uniunii Europene. Suntem ferm convinși că asta poate să se întâmple. Știm exact cum, cu cine și unde, avem deja anumite angajamente”, a vorbit candidatul CUB, Ion Bulgac.
Săptămâna trecută, s-a încheiat înregistrarea oficială în cursă. În acest an, pentru fotoliul de primar se vor lupta un număr record de candidați27. Până la alegerile locale generale au mai rămas trei săptămâni.