Cum se formează prețul de 790 de lei solicitat pentru fiecare evacuare? Compania Magda Tur, cea care oferă serviciul în municipiul Chișinău, ne-a comunicat că aici intră o mulțime de cheltuieli, printre care prețul vehiculului care este implicat în evacuare, plata pentru asigurarea auto pentru bunul evacuat, prețul combustibilului, deservirea tehnică, paza parcării, serviciul de monitorizare, salariile angajaților și alte cheltuieli. Potrivit contractului încheiat cu Inspectoratului General al Poliției, compania este în drept să ceară majorarea prețului de 790 de lei, dacă nivelul inflației depășește 3 procente.
Însă, în cei trei ani, am avut inflație chiar și de 33 la sută, respectiv, Magda Tur a solicitat să fie modificat prețul. Conducerea Poliției Naționale însă s-a opus și a refuzat orice modificare.
Compania insistă că oferă cel mai mic preț, în comparație cu serviciile oferite de alte firme pe teritoriul țării.
La întrebarea ce îmbunătățiri au fost aduse serviciului de la lansare și până în prezent, adică pe parcursul celor trei ani, compania ne-a declarat că a fost înnoit parcul cu tehnica ce participă la evacuare, au fost montate sisteme video și de filmare a procesului de evacuare. Iar pentru a afla despre problemele ce apar în timpul ridicării mașinilor, au fost desfășurate instruiri cu inspectorii de patrulare.
Nu am reușit în schimb să aflăm câți bani a încasat firma din serviciul de evacuare. Ni s-a comunicat că nu se duce o evidență aparte a profitului pentru prestarea acestui serviciu. Și asta pentru că Magda Tur prestează și alte servicii, cum ar fi un service auto, servicii de transport și altele.
Am verificat datele deschise și am constatat că, începând cu anul 2021, adică următorul an de la încheierea contractului cu Poliția Națională, afacerea a început să aducă un profit. Un milion, 600 de mii a fost raportat în anul 2021, iar în 2022, profitul a depășit 2 milioane.