Proiectele imobiliare sunt dezvoltate pe banii moldovenilor care muncesc peste hotare, dar și a celor care se împrumută de la bănci. Dacă am fi să adunăm pentru un apartament din Chișinău exclusiv din salariu, atunci riscăm să îmbătrânim în locuințe închiriate. TV8 a făcut un experiment și a ajuns la concluzia că pentru a cumpăra un apartament cu o cameră, unele categorii de angajați trebuie să muncească chiar și 13 ani, fără să cheltuie măcar un leu.
Haideți să ne imaginăm că ne propunem să cumpărăm într-un bloc nou, un apartament cu o cameră, cu suprafața de 50 de metri pătrați. Pentru că prețul mediu este de aproape o mie de euro pentru un metru pătrat, este vorba de o investiție de aproximativ 50 de mii de euro. În cele ce urmează, vă prezentăm cât timp trebuie să muncească șase categorii de angajați în funcție de salariul mediu din domeniul în care activează.
În topul listei sunt judecătorii Curții Supreme de Justiție, care încasează lunar, în medie, câte 32 de mii de lei. Cu acești bani, dacă nu ai și alte cheltuieli, poți aduna de un apartament de 50 de mii de euro în doi ani și șapte luni. Angajații din IT, care încasează lunar în medie câte 24 de mii și 400 de lei, ar trebui să lucreze un pic mai mult, mai exact trei ani și cinci luni.
Să muncești la stat și să mai reușești să faci economii pentru a cumpăra un apartament practic este imposibil. Dar, totuși, medicii care au o sursă alternativă de venit și își permit să pună deoparte salariul, vor aduna de o locuință cu o cameră în Chișinău în șapte ani și opt luni, în timp ce în cazul unui profesor, acesta va trebui să muncească chiar și mai mult de zece ani.
Cel mai mult au de agonisit artiștii și fermierii. Potrivit Biroului Național de Statistică, salariul mediu al unui artist este 7200 de lei pe lună, ceea ce înseamnă că acesta ar trebui să muncească 11 ani și șapte luni pentru a reuși să-și cumpere un apartament cu o cameră, iar un fermier are nevoie de 13 ani și opt luni, având un salariu de 6200 de lei. Respectiv, pentru cea mai mare parte a cetățenilor e aproape imposibil să facă rost de o locuință fără a lua un credit.