Strategia Națională de Securitate, prezentată de președinta Maia Sandu, califică deschis Federația Rusă ca o amenințare pentru Republica Moldova. O spune expertul comunității WatchDog în domeniul securității și apărării, Artur Leșcu, potrivit căruia deși în strategiile anterioare, erau prezente sugestii cu privire la Moscova și pericolul „din est”, acum, pentru prima dată, Chișinăul a afirmat acest lucru deschis. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Alternativa” de la TV8.
„Importanța strategiei constă în faptul că în cele din urmă s-a pus punctul pe „i”. Strategiile noastre anterioare sugerau „pericolul din est”, imposibilitatea soluționării conflictului transnistrean din cauza intervenției unei „puteri misterioase din est”. Acum, nu mai vorbim voalat despre probleme. Am arătat deschis de unde vine pericolul. Faptul că pericolul vine dinspre est era evident acum 30 de ani. Nu dezvăluim nimic nou aici, spunem lucrurilor pe nume”, a declarat Leșcu.
Expertul a subliniat că în strategie sunt enumerate în mod clar problemele, zonele de unde vine pericolul și sunt propuse soluții, iar recunoașterea problemei reprezintă primul pas către soluționarea acesteia.
Reamintim că președinta Maia Sandu a prezentat pe 11 octombrie, la Consiliul Suprem de Securitate, proiectul Strategiei Securității Naționale. Proiectul de Strategie definește pericolele la adresa securității Republicii Moldova și direcțiile de acțiune propuse pentru consolidarea securității naționale și securității fiecărui cetățean.
„Avem două mari pericole astăzi la adresa securității naționale: politica agresivă dusă de Federația Rusă împotriva țării noastre și împotriva păcii, în general, și corupția înrădăcinată în Moldova”, a subliniat Sandu.
Misiunea prezentată în Strategia Securității Naționale se bazează pe 3 obiective esențiale: protejarea și garantarea siguranței tuturor cetățenilor, crearea unui stat puternic și respectat și aderarea la Uniunea Europeană, unde pacea este garantată.
Pentru a îndeplini aceste obiective, șefa statului a declarat că se va acționa pe câteva direcții: sporirea investițiilor și întărirea sectorului de apărare și securitate; progresarea graduală pe calea soluționării conflictului transnistrean; vor fi dezvoltate parteneriate de securitate cu cele mai dezvoltate și prospere țări democratice ale lumii; va fi intensificată lupta de combatere a corupției și vor fi create instituții puternice care să aplice legea; Republica Moldova va contribui la securitatea regională și internațională.
„Pacea și bunăstarea copiilor noștri este în mâinile noastre. Să ne unim eforturile, instituțiile, societatea civilă, cetățenii, ca dintr-o țară mică și fragilă să devenim un stat puternic, modern, rezilient și european, capabil să aibă grijă de cetățenii săi, care garantează că moldovenii sunt în siguranță acasă și tratați cu respect oriunde în lume”, a punctat șefa statului.