Deși suntem una din țările cu cele mai multe farmacii pe cap de locuitor, un număr covârșitor de moldoveni nu are acces la medicamente. Explicația este concentrarea lor în orașe. Astfel, dacă la Chișinău avem farmacii la fiecare colț de stradă, oamenii de la sate trebuie să meargă la zeci de kilometri chiar și pentru medicamente banale. Datele statistice arată că mai mult de jumătate din localitățile noastre rurale nu au farmacii.
Datele statistice arată că, în în ultima perioadă, numărul farmaciilor din Moldova a crescut cu aproape doi la sută în fiecare an. Astfel că experții vorbesc deja de o suprasaturație a pieței. Încă acum doi ani, conform datelor BNS, la un număr de două milioane și șase sute de mii de locuitori ai țării, reveneau aproape 1500 de farmacii. Problema e că majoritatea punctelor de vânzare a medicamentelor sunt concentrate în marile orașe, pe străzile cu spitale și centre medicale.
„Sunt 1500 de localități rurale și doar în peste 400 există farmacii, restul satelor nu dispun de nici o farmacie. Deci proiectul „Farmacie în satul tău” vine pentru a suplini și motivează agentul economic ca să își deschidă o farmacie în sat”.
În raionul Nisporeni, care are 39 de localități, sunt 15 farmacii. Problema e că doar cinci sate au parte de farmacii, restul 10 fiind amplasate în centrul raional. Astfel, sute de oameni sunt nevoiți să facă periodic zeci de kilometri, pentru a-și cumpăra medicamente de la cea mai apropiată farmacie.
„Ne-am dori tare mult, pentru că atunci când avem nevoie de un medicament, trebuie să ne deplasăm la Nisporeni.- Câți km parcurgeți până acolo. - Sunt câțiva.- Este greu, aveți copii, pentru dumneavoastră?- Da, este greu să ne deplasăm, uneori avem nevoie doar pentru febră, un medicament simplu, dar trebuie să mergem după el”.
„Trebuie să mergem la Nisporeni după medicamente, sau trebuie să venim pe jos până aici, aici trasnportul merge o dată pe zi, așa că suntem nevoiți să mergem și cu taxiul. - Spuneți că este scump.- Sigur, unde lucrăm, ca să ne permitem să achităm taxiul două sau trei sute de lei până la Nisporeni și înapoi”.
„- De unde luați medicamentele de care aveți nevoie?
- De la Boldurești.
- Cam câți kilometri trebuie să mergeți până acolo?
- Vreo trei kilometri .
- Cu ce vă deplasați până acolo.
- Fiecare cu ce are, pe jos”.
„- 12 kilometri.
- Cu ce vă deplasați până acolo?
- Cu microbuzul, la ora șapte, sau opt.
- Este greu?
- Este foarte greu”.
În acest an, în raionul Nisporeni urmează să se deschidă alte două farmacii, în satele Boldurești și Zberoia. Este în cadrul proiectului „Farmacie în satul tău”, demarat recent de Ministerului Sănătății. Potrivit autorităților, la prima etapă, au fost selectate 150 de localități rurale, cu minimum 1000 de locuitori. Pentru a-i motiva să deschidă farmacii la sate, statul le promite antreprenorilor licență gratuită și subvenții lunare de la 10 la 20 de mii de lei, în funcție de veniturile generate de farmacie.
„În acest an au fost anunțate 150 de localități pentru subvenționare, 71 deja au fost atribuite. Agenția medicamentului și dispozitivelor medicale a anunțat o nouă licitație pentru celelalte care au rămas și anul viitor vom începe de la început”.
Potrivt unei anexe la regulament, cele mai multe farmacii în cadrul acestui program, vor fi înființate în raionul Soroca, 11 la număr. Prima farmacie a fost deschisă săptămâna trecută, în satul Alexăndreni din raionul Sîngerei.