Bătrânețea nu înseamnă neapărat tristețe, boli și pesimism. Ne-am convins de asta la Strășeni, la un centru de zi pentru vârstnici. Prinși în diverse activități, bătrâneii sunt plini de viață și par mai optimiști chiar decât unii la 20 de ani. Explicația e că timpul petrecut acolo îi face să uite de vârsta din pașaport.
„Glumele, astea mă mai țin. Dacă nu erau astea, eu nu eram”.
Deși în inimă au amintiri dureroase despre război, foame și multe alte greutăți, chipul acestor bătrâni e plin de lumină. Iar sufletul petrecerilor este tocmai Elizaveta Butuc, despre care e greu să crezi că are peste 90 de ani. Debordează de vitalitate și optimism, chiar dacă are în spate o viață plină de poveri.
„Tinerețea mea a fost foarte grea. Aveam 26 de ani când am rămas văduvă cu doi copii, unul de doi și unul de patru ani, așa i-am crescut, mă culcam la ora două și la patru mă trezeam pentru a le pregăti mâncarea și apoi să merg la lucru”.
Aici, la Centrul de zi pentru bătrâni, uită de toate greutățile. Mai mult, îi convinge și pe ceilalți că de viață trebuie să te bucuri. Asta încearcă să facă și angajații centrului, care îi așteaptă zilnic pe bătrâni cu zâmbetul pe buze și multă căldură. Au grijă și de sănătatea lor, așa că dis-de-dimineață seniorii sunt îndemnați să facă puțină mișcare pentru a-și scutura puțin din amorțeala anilor.
„Uităm de singurătatea de acasă, aici ne place personalul, care ne primește cu multe zâmbete, ne transmit energie și nouă, ne simțim foarte bine, avem multe activități”.
Deși sunt mai puțin singuri decât alți bătrâni, pentru că se au unul pe altul, Nicolae și Raisa vin și ei la centru. Sunt împreună de 54 de ani și încă plini de dragoste și spun că au parte de o bătrânețe deosebită, mai ales de când vin la acest centru, pe care îl numesc a doua casă.
„Acest centru este a doua familie. Aici ne ajută să ne simțim tineri, indiferent de vârsta din pașaport”.
Pe lângă faptul că interacționează cu alți vârstnici, fac mișcare, cântă și dansează, bătrânii care frecventează centrul de zi de la Strășeni primesc și o masă la prânz. Iar partea interesantă este că cei care vor să dea o mână de ajutor la bucătărie, se pot implica oricând.
„- Suntem foarte bucuroși și mulțumiți.
- Credeți că va ieși gustos?
- Totul se face gustos, pentru noi.
- Dar cum vă simțiți dumneavoastră la acest centru?”.
Centrul are și un psiholog. Acesta susține că toți bătrânii au nevoie măcar de puțină atenție și căldură, iar pentru a-i face să se simtă mai bine și mai puțin împovărați, li se organizează întruniri terapeutice și consiliere.
Istoria acestui centru a început acum 20 de ani, cu trei servicii- alimentație, curățătorie și baie. Dar pentru că nevoia cea mai mare a bătrânilor era cea de socializare, reprezentanții instituției au creat diverse cluburi cu mai multe activități.
Potrivit reprezentanților Centrului de zi pentru bătrâni din Strășeni, toate serviciile oferite aici sunt gratis, acest lucru fiind posibil datorită donațiilor din țară, dar mai ales de peste hotare. Anual, centrul deservește în jur de 250 de persoane.