Iubitorii de muzică clasă sunt așteptați la 27 și 29 octombrie la două concerte vibrante, organizate în cadrul unei noi ediții a Festivalului de Muzică Clasică „Moldo Crescendo”. Patru concerte din această ediție au adus o imensă bucurie publicului, care a putut savura din note de muzicale de Bach, Schubert, Shaw, Mendelssohn, Bonis, Enescu, Ligeti și Vivaldi.
Bucuria a fost cu atât mai mare cu cât cei mai buni muzicieni basarabeni și-au demonstrat măiestria în scenă. Printre ei au fost violoniștii Alexandra Conunova și Dan Iulian Druțac, dar și pianistul Marcel Lazăr. Au încântat publicul și violoncelista Dorottya Sandi și Fitzroy Quartet din Marea Britanie.
Festivalul „Moldo Crescendo” continuă cu alte două concerte în care cap de afiș vor fi violonista Alexandra Tîrșu care revine special acasă pentru Moldo Crescendo. Conccertul de închidere, din data de 29 octombrie îi va avea pe scenă pe Cristian Ciolacu, dar și Rubik Quartet din Viena. Vor mai evolua violonistele Janay Tulenova și, Zarina Imaiakova din Kazahstan, violonistul georgian, Giorgi Mardaleishvilli, violoncelistul germna Kakob Arndt și actorul Alexandru Pleșca.
Concertele vor avea loc la legendara Sală a Unirii din cadrul Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice și la Palatul Republicii.
Amintim că prima ediţie a Festivalului de Muzică Clasică „Moldo Crescendo” a avut loc în 2015, la Sala cu Orgă, cu genericul "Noi am venit acasă". Festivalul a fost iniţiat de către un grup de opt tineri, absolvenţi ai Liceului Republican de Muzică „C. Porumbescu” din Chişinău, care și-au continuat studiile în străinătate. Prin intermediul acestui eveniment, tinerii şi-au propus drept scop să promoveze muzica clasică la noi în ţară.