Fostul sportiv Ivan Șoltoianu este trimis în judecată pe trei capete de acuzare, inclusiv pentru șantajarea cu 5.000.000 de lei în închisoare a fostului partener de afaceri al unui proprietar de parcare. Despre asta anunță Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, potrivit căreia bărbatul riscă pedeapsa cu închisoarea de până la 20 de ani.
De comun cu acesta, pe banca acuzaților au fost trimiși și alți doi bărbați.
„Cea mai recentă infracțiune pe care ar fi comis-o de acesta-l vizează pe un fost deținut, care-și ispășise pedeapsa cu fostul sportiv, în penitenciarul din Cricova, în 2019”, scrie PCCOCS.
În august, acesta ar fi executat șantajul la comanda fostului partener de afaceri al deținutului șantajat, în domeniul parcărilor auto – trimis și el în judecată, acum. Mai exact, învinuitul ar fi primit ilegal de la victimă circa 5.000.000 lei, co-autor al infracțiunii fiind liderul organizației criminale, așa-zisul hoț în lege, „Nicu Patron.”
Anterior, procurorii PCCOCS îl anunțaseră pe acesta în căutare. Mai jos este redată și înregistrarea discuției cu implicarea ambilor, care vizează amenințarea victimei din acest dosar.
Totodată, fostul sportiv Șoltoianu a fost supus cercetării penale și pentru alte două infracțiuni de șantaj, una din ele fiind comisă la comanda celui de-al treilea învinuit, trimis și el pe banca acuzaților. Astfel, ar fi fost fost pretinse ilegal sume de 150.000 de euro, 500.000 de euro sau semnarea unor acte financiare defavorabile victimei.
Dosarul penal a fost trimis de către procurorii PCCOCS spre examinare Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, iar până la pronunțarea unei sentințe finale, cei trei beneficiază de prezumția nevinovăției.