Ne revenim cu greu după ninsori. Lucrările de deszăpezire în Capitală continuă. În timp ce primarul Ion Ceban s-a arătat indignat de comentariile negative privind eforturile serviciilor municipale de a curăța drumurile, Guvernul a îndemnat politicienii să „nu se plaseze în centrul atenției în perioade de criză”. Iar în unele cartiere, locatarii au luat lopata în mâini și s-au apucat de treabă după ce au văzut că ajutorul de la autorități întârzie.
Chiar dacă luni s-a arătat nemulțumit de intervenția muncitorilor, astăzi primarul le-a mulțumit pentru efort și chiar a propus sporuri salariale pentru cei care au lucrat peste program.
„Situația este mult mai bună în teren în ceea ce ține de trasee și trotuarele de bază. Mai avem de muncit pe zonele secundare. Vreau să mulțumesc tuturor muncitorilor și vreau să aveți grijă de ei în acest sens. Vedeți și la eventuale sporuri salariale, care ar putea să fie fixate în această privință pentru aceste zile în care oamenii sunt practic încontinuu în teren atât șoferii de mașini, cât și lucrătorii din subdiviziuni”, a spus Ceban.
Mai mult, Ceban a avut un mesaj grosolan față de cei care au comentat negativ eforturile serviciilor municipale de a curăța drumurile: „Văd tot felul de „prostălani” care comentează acum în spațiul public diferite lucruri și îndrugă verzi și uscate începând cu foștii primari care îi prindea zăpada pe neprins de veste pe la 15 ianuarie și terminând cu alți experți, care stau pe sobă și joacă „belot”.”
Totodată, primarul s-a întrebat de ce nu a intervenit și armata în ajutor. De cealaltă parte, serviciul de presă al Armatei Naționale a precizat pentru TV8 că armata poate interveni la lichidarea consecințelor unei intemperii doar în baza unei decizii a Centrului de Dirijare a Situațiilor Excepționale, iar o asemenea solicitare nu a fost făcută.
Iar reprezentanții Executivului au calificat declarațiile primarului drept „disprețuitoare” și a subliniat că menținerea unui ton respectuos față de toți participanții la discuția publică este „crucială pentru consolidarea încrederii cetățenilor”.
„Sunt nevoit să constat că toate calificativele disprețuitoare din partea primarului în adresa cetățenilor care-și exprimă nemulțumirea în legătură cu modul de gestionare ineficientă a intemperiei deteriorează relația dintre administrația locală și cetățeni.
Cu toate acestea, și aici vorbim pe fapte, în lipsa unor solicitări formale de ajutor din partea Primăriei Chișinău, polițiștii, salvatorii, carabinierii, medicii și alți angajați ai statului au ajutat TOȚI cetățenii care s-au aflat în dificultate pe întreg teritoriul țării, inclusiv la Chișinău. Despre aceasta primarul general poate afla în comunicarea publică transparentă și desfășurată a autorităților centrale de la constituirea Centrului de dirijare a situațiilor excepționale. Este esențial spre binele comunității, ca politicienii să recunoască greșelile, să nu dezinformeze opinia publică și să nu să se plaseze în centrul atenției în perioade de criză”, a subliniat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.
Între timp, unii chișinăuieni au decis să nu mai aștepte ajutorul întârziat al autorităților și au pus mâna pe lopeți.
Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, ieri, la Chișinău, a căzut cea mai mare cantitate de precipitații din întreaga țară.
Dimineața, primarul Ion Ceban declara că în unele zone ale orașului, stratul de zăpadă atinge peste 40-50 de cm și inclusiv pe carosabil s-a format ghețuș. În acest context, Ceban a îndemnat repetat locuitorii să nu iasă din casă dacă nu au urgențe.
Pe 9 ianuarie a fost reluată circulația transportului public, însă ar putea exista întârzieri și redirecționări din cauza ghețușului, dar și pentru că troleibuzele și autobuzele circulă mai rar, conform graficului de duminică.
Iar meteorologii au actualizat codul galben de ninsori și viscol și au emis alertă de scădere a temperaturilor, după ce o masă de aer polar a ajuns pe teritoriul țării. Codul galben este valabil miercuri, 10 ianuarie 2024. Astfel, pe parcursul nopții, temperatura aerului se va situa între -10...-15°C. Izolat se va menține polei slab pe firele electrice și copaci, iar pe drumuri se va forma ghețuș.
foto: TV8/Viorica Tătaru