Tiraspolul a decis să renunțe la regimul special de trecere a frontierei pentru fermierii moldoveni cu terenuri în zona controlată de separatiști. Asta înseamnă că ei vor fi obligați să achite taxe pentru activitatea de comerț. Autoritățile de la Chișinău îndeamnă Tiraspolul să renunțe la restricții, care în viziunea lor, vor escalada situația între cele două maluri.
La întâlnirea de acum două zile cu autoritățile de la Chișinău, reprezentanții Tiraspolului promiteau că nu vor impune restricții noi pentru fermierii moldoveni cu pământuri în regiunea separatistă. Surpriza a apărut ieri seară, când au anunțat că anulează facilitățile de care se bucurau până acum acești oameni.
„Proiectul de lege propune excluderea posibilității aplicării unui regim vamal special și a declarației vamale incomplete mărfurilor transportate de utilizatorii terenurilor agricole din raionul Dubăsari. Consecințele socio-economice ale adoptării acestui proiect de lege reprezintă o abordare uniformă a impozitării mărfurilor cu taxe vamale și o creștere a veniturilor la bugetul republican”.
Decizia a fost luată ieri la ședința sovietului suprem din regiune. Asta înseamnă că de azi înainte de la fermieri și agenții economici care trec vama instalată de separatiști, se va percepe o taxă pentru desfășurarea activității economice. Unul dintre așa-numiții deputați din regiune a comentat subiectul pentru presa locală.
„Ei vor să ne epuizeze, pentru ca ulterior prin prisma ultimaturilor să ne pună în genunchi. Asta e o prostie, ei nu înțeleg că un compromis poate fi obținut prin dialog. Ei niciodată nu au lucrat în regim normal, doar atunci când au fost impuși. Doar atunci ei au fost gata să vină la discuții. Li se pare că ne-au prins la colț, dar așa ceva a mai fost. Au mai existat astfel de situații, dar nu s-a schimbat nimic din punct de vedere strategic. Noi nu suntem singuri și putem riposta”.
Imediat a apărut și reacția Chișinăului, care a cerut Tiraspolului să renunțe la aceste acțiuni.
„Am avut convingerea că mesajul Chișinăului a fost auzit și înțeles. Reprezentantul politic în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană de la Tiraspol a fost sesizat repetat, în scris, îndată după apariția acestei informații, cu solicitarea clarificării în termen restrâns a poziției pe acest subiect. Chișinăul îndeamnă Tiraspolul să renunțe la orice acțiuni cu caracter restrictiv ce vor limita libera trecere către terenurile agricole din raionul Dubăsari, amplasate după traseul Tiraspol-Camenca, acțiune ce nu va conduce decât la creșterea tensiunilor dintre cele două maluri”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Biroului pentru Reintegrare, Mariana Sarî.
Tot azi, la Tiraspol au avut loc proteste. În stradă au ieșit persoanele nemulțumite de modificarea Codului Vamal.
„Lăsați în pace Transnistria!”.
„Solicităm autorităților de la Chișinău să poarte discuții omenești. Haideți să rezolvăm probleme în limita normelor internaționale. Dațile oamenilor pace să lucreze și să-și poată asigura traiul”.
Anterior, Chișinăul a declarat că aceste acțiuni ar fi organizate de liderul din regiune, Vadim Krasnoselski. El nu a comentat acuzațiile. De când a început războiul din Ucraina, dreapta Nistrului rămâne singura poartă pentru mărfurile exportate și importate de regiunea transnistreană, iar asta înseamnă că autoritățile constituționale pot urmări toate schimburile comerciale ale companiilor din zona controlată de separatiști. De câteva săptămâni, Chișinăul a recurs și la taxarea acestora. Introducerea taxelor vamale pentru firmele din stânga Nistrului a nemulțumit Tiraspolul, care a acuzat Chișinăul de escaldarea conflictului. În replică, Oleg Serebrian a declarat că sumele ajunse în bugetul național oricum se întorc în regiune. De exemplu anul trecut, jumătate din locuitorii din stânga Nistrului au beneficiat de servicii medicale, pensii și educație pe malul drept.