Supraveghetorul din penitenciarul Bălți, prins cu droguri în lenjeria intimă, a fost trimis în instanța de judecată, la doar câteva luni până la pensionare. Pe banca acuzaților vor ajunge și deținutul din penitenciar, implicat în schemă, dar și un un fost deținut de la care funcționarul prelua drogurile pentru a fi livrate în închisoare.
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), oficiul „Nord,” anunță trimiterea în judecată a fostului supraveghetor din penitenciarului nr. 11 din Bălți, care le livrase droguri deținuților.
Faptele au avut loc în martie 2023, atunci când funcționarul învinuit, urma să-i aducă 25 de comprimate psihotrope unui deținut, condamnat la 7 ani închisoare pentru trafic de droguri și furt. Substanțele narcotice au fost preluate de la un fost deținut, care acum este și el trimis în judecată, de comun cu deținutul care comandase drogurile.
Chiar dacă a ascuns comprimatele în lenjeria intimă, acesta a fost supus verificărilor minuțioase de către ofițerii INI și procurorii PCCOCS. Iar în celula în care era deținut destinatarul drogurilor, oamenii legii au ridicat un telefon mobil folosit la comunicarea ilegală cu persoanele din exteriorul penitenciarului.
Astfel, toți trei învinuiți care au acționat ca și grup criminal organizat au fost trimiși pe banca acuzaților urmând ca Judecătoria Bălți să se pronunțe, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii. Conform Codului penal, pentru încercarea de a transmite drogurile în penitenciar cei trei riscă o amendă de până la 5.000 lei sau pedeapsa cu închisoarea de până la 5 ani, iar pentru încercarea de punere în circulație a drogurilor, fostul angajat al penitenciarului riscă până la 10 ani închisoare.