Autoritățile centrale de mediu nu au încă un răspuns pentru primăria Ișnovăț, dacă a câștigat sau nu proiectul de lichidare a celor două gunoiști. Nu au răspuns nici pentru ceilalți circa 170 de participanți la concursul proiectelor din domeniul de protecție a mediului și schimbărilor climatice. Deși etapa finală trebuia deja să se încheie, au apărut probleme ce au dat peste cap termenul limită. Unii experți care trebuiau să evalueze proiectele finale au refuzat să participe, munca lor fiind preluată de ceilalți specialiști.
Pentru acest reportaj, am solicitat un interviu de la Oficiul Național de implementare a proiectelor de mediu, instituție care gestionează acest concurs. În special, am vrut să discutăm cu directorul entității, numit în funcție de jumătate de an. Dar, era concurent electoral, fiind pe lista consilierilor municipali de la PAS, așa că am fost nevoiți să așteptăm. Săptămâna aceasta, Nicolae Arnaut a fost de acord să ne ofere interviul mult așteptat. În ziua filmărilor, s-a răzgândit, menționând că nu-i place să ofere interviuri televizate. În schimb, ne-a răspuns în scris.
„Eu sunt contabilă... - Dar nu e nimeni aici? - Domnul director, este biroul acolo, dumnealui este în concediu la moment. - Dumnealui știu că e candidat, de asta e în concediu. - Dar direcția care se ocupă cu proiectele Fondului Național de Mediu este amplasată în localul Ministerului Mediului”.
„Aici suntem la Oficiul Național de Implementare a Proiectelor în domeniul Mediului, instituție care organizează concursul proiectelor din domeniul de protecție a mediului și schimbărilor climatice, finanțate din Fondul Național pentru Mediu. Am ajuns la sediul oficiului joia trecută, după ce am tot încercat să discutăm cu vreun reprezentant al instituției la telefon. Pe site-ul oficiului este afișat doar un singur număr de contact, la care am telefonat timp de câteva zile. Fiind în imposibilitate să discutăm cu vreun funcționar la telefon, am decis să mergem personal la sediul instituției”.
„La numărul acesta de telefon de pe site-ul dumneavoastră cine trebuie să răspundă? E un număr cu 068222489... - Da, eu. - Păi, aveți telefonul? - Da. - Eu vă sun de trei zile. Chiar acum vă sun. - Da, îmi cer scuze. - Adică, telefonul sună. - Telefonul sună. - Nu răspunde nimeni de trei zile sun. - Eu mă simt foarte rău și, pur și simplu, nu am fost ieri. - Ieri, dar eu de trei zile vă sun. Am numărul de la domnul Vlad Madan de la minister, el mi l-a dat. Văd că telefonul funcționează deci. Dacă se întâmplă ceva, vreo urgență, sau cineva are nevoie de informație, ce face? Trebuie să vină la dumneavoastră aici? - Nu. - Trebuie să obțină informația sau ar putea să obțină informația la telefon... - Îmi cer scuze că eu nu am răspuns la telefon”.
După alegeri, am revenit la Oficiul național de implementare a proiectelor de mediu.
Din a doua încercare, o funcționară ne-a răspuns ajutându-ne să facem legătura cu directorul entității, Nicolae Arnaut, care s-a întors la muncă. Am convenit să ne ofere un interviu la cameră, dar în ziua filmărilor s-a răzgândit. Cu toate acestea, ne-a răspuns la întrebările noastre prin e-mail.
„La acest concurs au putut să participe orice persoană juridică de drept public sau de drept privat, înregistrată în Republica Moldova, cum ar fi primării, agenți economici ori ONG-uri. Doritorii au putut să depună dosare pentru a rezolva probleme de mediu alegând unul din cele patru componente: 01. managementul integrat al deșeurilor și substanțelor chimice; 02. managementul integrat al resurselor de apă; 03. protecția și conservarea biodiversității; 04. schimbări climatice și protecția aerului atmosferic.”
O mulțime de primării s-au grăbit să participe la concurs, în etapa de preapel au fost depuse 261 de propuneri de proiecte, cu o valoare totală de aproape un miliard de lei. Numărul atât de mare i-a surprins și pe organizatorii concursului. Fiecare propunere a trecut prin mai multe faze de verificări, iar în etapa de evaluare a fezabilității au ajuns propunerile complete, se spune în răspunsul directorul oficiului. Această etapă, care este ultima, ar fi trebuit deja să se încheie, cu anunțarea listei câștigătorilor. Dar, perioada a fost extinsă. Iată de ce. Fiecare proiect este evaluat de 3 experți independenți. Însă, reieșind din timpul scurt stabilit inițial pentru perioada de evaluare, instituția s-a confruntat cu problema refuzului experților identificați. În aceste condiții, fiecărui expert i-a revenit un număr prea mare de propuneri de evaluat, se mai menționează în răspuns. Când va fi anunțată lista proiectelor câștigătoare?
„Atât despre proiectul depus de primăria Ișnovăț, cât și despre fiecare alt proiect în parte, vom avea o imagine clară abia după ce sunt calculate toate scorurile. Intenționăm până la finele lunii curente să avem rezultatele acestui apel și încheiată procedura de contractare.”
Potrivit răspunsului, comitetul de supraveghere a oficiului național va selecta și aproba pentru finanțare o listă de proiecte în sumă totală maximă de 175 de milioane de lei. Proiectele vor fi implementate în cel mult trei ani, începând cu 1 ianuarie 2024. Cele mai multe proiecte depuse au vizat domeniul gestionării deșeurilor și au reprezentant circa 50 la sută dintre toate propunerile.
Un reportaj de Veronica Gherbovețchii și Constantin Niculae
Imagine și montaj de Vlad Glinjan